plynovod

Gazprom počíta s plynom. Na obnoviteľné zdroje sa nespolieha

Ruský gigant Gazprom očakáva v najbližších dekádach rastúci dopyt po zemnom plyne. Zdroje potvrdili, že tradičná energetická komodita bude podľa Gazpromu hrať aj naďalej väčšiu úlohu v ruskom energetickom mixe ako obnoviteľné zdroje alebo vodík.

Viceprezident Gazpromu Oleg Aksyutin počas utorkového on-line brífingu uviedol, že spoločnosť aj naďalej zvažuje scenár pre dosiahnutie uhlíkové neutrality do roku 2050. Podľa Aksyutina to zatiaľ vyzerá, že zemný plyn bude zabezpečovať až 40 percent dopytu po energii v rokoch 2020 až 2040, zatiaľ čo na obnoviteľné zdroje pripadne iba 34%.

„Našou stratégiou je zvyšovať dodávky plynu,“ uviedol hovorca Gazpronu. Firma svoje predikcie opiera okrem iného aj o rastúci záujem po zemnom plyne v Európe a Číne, pre Gazprom sú tieto  dve krajiny pre odber plynu najdôležitejšie.

Aksyutin taktiež spomenul, že zatiaľ neexistuje globálny trh s vodíkom, ktorý je považovaný za oveľa čistejší energetický zdroj ako metán a zároveň tvrdí, že kvality vodíka je potrebné ešte podrobne preštudovať. Gazprom zatiaľ nepočíta s investíciami rozvoja pre využívania vodíka.

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *