európské akcie, akciový trh, graf

Európske akcie pod ťarchou omikronu padali. Výpredajom vládli ťažiari a výrobcovia áut

Paneurópsky akciový index STOXX 600 počas pondelkového obchodovania oslabil o 1,4 percenta na dvojtýždňové minimum. Môžu za to rastúce obavy zo šírenia koronavírusového variantu omikron, ktorý postupne naberá na sile.

Vôbec najväčší prepad zaznamenal index frankfurtskej burzy DAX, ktorý stratil 1,88 percenta. O 1,4 percenta nižšie zakončila burza vo Viedni, 1,58 percenta odpísala burza v Miláne. Ostatné významné burzové parkety západnej Európy zaznamenali straty do jedného percenta.

Poklesu vládli ťažobné tituly, ďalej výrobcovia automobilov alebo spoločnosti podnikajúce v cestovnom ruchu. Išlo o akcie firiem, na ktoré by prípadné zavedenie protiepidemických opatrení v dôsledku šírenia koronavírusového variantu omikron doľahlo najviac.

Určitou oporou boli správy prichádzajúce od farmaceutickej spoločnosti Moderna, ktorá tvrdí, že posilňovacia dávka jej vakcíny sľubuje solídnu ochranu práve proti omikronu. Zatiaľ však ide iba o výsledky laboratórnych testov.

Niektoré štáty už pristúpili k pritvrdeniu protiepidemických opatrení. Napríklad Holandsko už vyhlásilo štvrtý lockdown od začiatku pandémie. Ďalšie krajiny o podobných reštrikciách podľa agentúry Reuters tiež uvažujú.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *