eu flag, eu vlajka, európska unia, EU, euro

Európska únia má plán na rapídny zelenú transformáciu ekonomiky

V pláne sa počíta s masívnymi investíciami do nízkouhlíkových technológií, na ktorých by sa mal finančne podieľať tiež stať. A to ako z európskych, tak aj z národných zdrojov. Únia chce byť do roku 2050 uhlíkovo neutrálnou ekonomikou.

Európska únia chce zásadne znížiť emisie skleníkových plynov pomocou v podobe rapídnej expanzii investícií do nízkouhlíkových technológií. V hre sú projekty na podporu využívania vodíka, riešenie problému skladovania energie či investície do strategických sektorov ako výroba polovodičov. S odvolaním na návrh priemyselnej stratégie Európskej komisie, uviedla agentúra Reuters.

Únia by mohla finančne podporovať investície do takzvaných projektov spoločného európskeho záujmu, z ktorých budú profitovať všetky členské štáty. Medzi zmienené patrí napríklad, udržateľná doprava, blockchain alebo európskych inovačných „hubov“.

Okrem priamej podpory investícií, chce Únia tiež napríklad garantovať cenu uhlíka pri projektoch smerujúcich do ekologizácie ekonomiky, a to bez ohľadu na aktuálnu hodnotu emisných povoleniek na úniovom trhu. Európska únia si od toho sľubuje ďalší rozvoj využívania obnoviteľných energetických zdrojov alebo investície do zvyšovania kapacity elektrických batérií.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *