Euro aj koruna voči doláru stráca

Európska centrálna banka je pripravená prijať opatrenia na podporu ekonomiky. Lagardeová ale investorov neoslnila, a tí tak svoj kapitál prevádzajú radšej do amerického dolára.

Americký Federálny rezervný systém uštedril Európskej centrálnej banke lekciu z politiky na podporu umierajúceho hospodárstva. Kým ECB si vystačila viac-menej s rétorickým cvičením, Fed prišiel s konkrétnymi opatreniami, ktoré je pripravený zaviesť tak, aby americké hospodárstvo ustálo aktuálnu situáciu v pokoji.

Trh následne slová z oboch strán Atlantiku náležite ocenil. Dolár voči euru počas štvrtku posilnil o necelé percento. Pre investorov je skrátka čitateľnejšie oznámenie, že Fed prostredníctvom repo operácií nakúpi dlhopisy v objeme až 1,5 bilióna dolárov, než nič nehovoriace prísľuby ECB, že rozšíri objem kvantitatívneho uvoľňovania.

Na vlne eurových výpredajov sa zviezla aj česká koruna. Hoci ešte v polovici februára posilnila až pod hranicu 25 korún za euro, teraz sa euro obchoduje nad úrovňou 26 korún, dolár sa obchoduje za viac ako 23 korún. Slabšia koruna síce pomáha českým vývozcom, zároveň ale predražuje importy, čo v konečnom dôsledku môže viesť k ďalšiemu zrýchleniu tempa rastu cenovej hladiny. Bezpečným prístavom je však v tejto chvíli americký dolár.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *