euro

Dolár aj libra slabnú, víťazom dňa je euro

Americký dolár aj britská libra zaznamenali počas štvrtku oslabenie voči hlavným svetovým menám. Za pádom týchto mien ale stáli rôzne dôvody. Kým dolár stráca atraktivitu pre investorov, libra trpí rastúcou neistotou kvôli dokončovaniu brexitu.

Dolár vstúpil do štvrtého kvartálu nie príliš optimisticky. Počas štvrtkového obchodovania oslabil voči košu všetkých hlavných svetových mien. Investori totiž nie sú presvedčení o tom, že začne fungovať fiškálny balíček, ktorý pre americkú ekonomiku prichystala administratíva Donalda Trumpa. Presnejšie povedané, hľadajú lepšie zhodnotenie pre svoju prebytočnú likviditu, a to im aktíva denominované v dolároch nezabezpečujú.

Pod tlakom sa ocitla aj britská libra. Tá stratila necelého pol percenta voči euru. Príčinou je narastajúca neistota okolo dokončenia odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, respektíve okolo vyjednávania o dohode, ktorá upravuje vzťahy medzi Londýnom a Bruselom. Európska komisia totiž začala s Veľkou Britániou konanie. Podľa nej je totiž britský zákon o vnútornom trhu v priamom rozpore s írskym protokolom brexitovej dohody. Británia má mesiac na to, aby Európskej komisii odpovedala. Brusel má ale podľa Ursuly von der Leyen záujem o vyriešenie celej záležitosti prostredníctvom dialógu.

 

Jeden komentář

Komentáře jsou uzavřeny.