USA, americky trh prace, mira, nezamiestnanosti

Americký trh práce prudko oživuje. Počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti je najnižší za rok a pol

Počet nových žiadostí o dávky v nezamestnanosti v Spojených štátoch sa v uplynulom týždni znížil na 19 mesačné minimum. Bol dokonca nižší ako boli očakávania analytikov. Absolútny počet príjemcov podpory v nezamestnanosti sa dostal pod úroveň zo začiatku apríla minulého roka.

V týždni končiacom 9. októbra požiadalo v Spojených štátoch o dávky v nezamestnanosti 293 tisíc ľudí. To je o 36 tisíc menej ako v predchádzajúcom týždni a o 23-tisíc menej, než očakávali analytici oslovení agentúrou Reuters. Ide už o druhý týždenný pokles v rade.

Avšak počet žiadostí o dávky sa stále pohybuje v hornej časti intervalu medzi 250 a 300 tisícmi ľuďí, ktorý je považovaný za stav zodpovedajúci rovnovážnemu stavu amerického trhu práce. Absolútny počet príjemcov podpory v nezamestnanosti sa však už dostal pod úroveň 6,15 milióna ľudí, ktorá v USA panovala na začiatku vlaňajšieho apríla.

Práve kondície amerického trhu práce je v súčasnej dobe kľúčovým indikátorom pre rozhodovanie Federálneho rezervného systému o menovej politike. Inflácia sa totiž v USA vrátila na 13-ročné maximum, a tamojšia centrálna banka sa so sprísňovaním svojej politiky nechce ukvapiť, aby nezabrzdila ekonomické oživenie.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.