Cena kukurice rastie, ohroziť by ju však mohli škodcovia

Kukurica patrí medzi jednu z najvýznamnejších plodín pestovaných v USA. Významnú rolu predstavuje táto komodita hlavne pre odvetvia potravinárstva, biopalív alebo krmív.  Využíva sa taktiež ako alternatíva k plastom. Cena tejto plodiny v súčasnej dobe rastie.

Kukurica vykazuje koreláciu s rastom ceny ropy rovnako tak ako napríklad cukor. Pri raste ceny ropy dochádza teda k zvýšeniu ceny kukurice. Veľká časť produkcie potom smeruje na výrobu etanolu, ktorý plní funkciu substitútu fosílnych palív.

Cena kukurice vzrástla od začiatku júna tohto roku z 320 USD na 333 USD za 5000 bušlov. Pred nástupom korona krízy sa cena kukurice za 5000 bušlov pohybovala na úrovni 380 USD.

Cez víkend rozpredala čínska vláda v poslednom kole aukcií 4000 ton štátnych zásob kukurice. Predaný objem činil 4 miliónov ton. Tak vznikol priestor v skladoch a zároveň tiež priestor pre ďalší odbyt vypestovanej kukurice.

Problém by však do budúcna mohla predstavovať masívna invázia cikád, ktorá sa opakuje každých 17 rokov. Aj keď v súčasnej dobe podľa informácií serveru AGFAX.COM neohrozujú kukuričné pole klasickí škodcovia, invázia cikád by mohla predstavovať prítomnosť až 1,5 milióna škodcov na hektár.

 

 

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *