Veľká Británia, britská vlajka, Anglie, strategia pre vodik, vodik, zemni plyn

British Petroleum postaví obriu výrobňu modrého vodíka do konca tejto dekády

Energetický gigant British Petroleum chce do roku 2030 vybudovať vo Veľkej Británii prevádzkareň na výrobu takzvaného modrého vodíka. Pomôže tak Spojenému kráľovstvu s plnením plánov znižovania emisií skleníkových plynov.

Zariadenie na výrobu modrého vodíka vyrastie v blízkosti severoanglického mesta Tesside. Jeho inštalovaná kapacita dosiahne jeden gigawatt. Ide približne o pätinu cieľovej kapacity, ktorú Veľká Británia plánuje naplniť do konca tohto desaťročia. Modrý vodík vzniká premenou zemného plynu práve na vodík, pričom dochádza k zachytávaniu emisií oxidu uhličitého pri výrobe tohto paliva.

Ťažobná spoločnosť British Petroleum začala štúdiu realizovateľnosti a mapuje technológie, ktoré bude môcť použiť, aby dokázala zachytiť až 98 percent emisií skleníkových plynov, ktoré pri výrobe vodíka vznikajú. Predpokladá sa, že „výrobník“ vodíka bude schopný ročne zužovať okolo dvoch miliónov ton oxidu uhličitého.

Konečné rozhodnutie o výstavbe zariadenia by malo prísť v roku 2024 a prevádzka by tým pádom mohla začať o tri roky neskôr. Veľká Británia v stredu oznámila rozsiahlu dekarbonizáciu svojho priemyslu. Emisie sa majú do pätnástich rokov znížiť o dve tretiny a jednu z kľúčových rolí v tom má zohrať práve vodík.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *