Trumpov daňový balíček prichádza neskoro a ekonomike príliš nepomôže

Americký trh práce sklamal očakávania. Experti očakávali oveľa vyšší prírastok voľných miest

Počet zamestnaných v súkromnom sektore sa v USA v auguste zvýšil o 374 tisíc. Avšak trhový konsenzus bol ešte o takmer 300 tisíc vyšší. Za horší než očakávaný výsledok môže šírenie delta varianty koronavírusu v USA.

Augustový výsledok je síce o niečo lepší ako júlový, avšak napriek tomu je pre trhy sklamaním. Trhový konsenzus totiž počítal s prírastkom nových pracovných miest v súkromnom sektore vo výške okolo 625 tisíc. V júli pribudlo 326 tisíc pracovných miest.

Najväčší prírastok zamestnanosti zaznamenal sektor ubytovacích služieb a voľnočasových aktivít, ktorý sa na augustovom výsledku podieľal takmer z dvoch tretín. Necelých 60 tisíc pracovných miest pribudlo vo vzdelávanii a zdravotnej starostlivosti. So 45 tisíckami nasledovala výroba tovaru, zamestnanosť v stavebníctve sa zdvihla o 30 tisíc ľudí.

Za horšími, než očakávanými augustovými číslami stojí podľa expertov šírenie varianty delta koronavírusu po celých Spojených štátoch. To zvyšuje neistotu budúceho vývoja a zhoršuje výhľad americkej ekonomiky pre jej oživenie. Súkromné ​​spoločnosti a podnikatelia tak nie sú motivovaní k tak rýchlemu prijímaníu novej pracovnej sily.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *