Akcie na prahu decembra, najvýnosnejšieho mesiaca v roku

Posledný mesiac v roku býva na burze v New Yorku tradične v znamení nadpriemerných výnosov oproti zvyšku roka. Tohtoročný december by mohol byť výnimkou.

Investori sú podľa rôznych kuloárnych informácií naladení pred začiatkom decembra na veľmi pozitívnu nôtu. Môže za to niekoľko faktorov, z ktorých zrejme ten najsilnejší je historický vývoj. Dáta Newyorskej burzy od roku 1926 ukazujú, že december je dlhodobo nadpriemerne výnosným mesiacom oproti tím zostávajúcim.

Proti tomu, aby sa aj tento rok história zopakovala, stojí predovšetkým skutočnosť, že optimizmus sa tento rok na burzu dostavil o niečo skôr, ako býva obvyklé. To vedie napríklad analytika investičnej banky RBC Capital k presvedčeniu, že Wall Street by mohla kulminovať ešte pred koncom roka. „Eufória medzi inštitucionálnymi investormi je taká, že by sa korekcia trhu mohla dostaviť skôr, než tomu obyčajne býva,“ uviedla pre portál CNBC.com Lori Calvasinaová z RBC Capital.

Na trhoch sa totiž môže čoskoro rozšíriť vplyv takzvaného FOMO efektu (fear of missing out). To znamená, že v investoroch narastá obava, že svoje pozície v aktuálnej situácii uzavrú príliš neskoro, a prepasú tak najlepší okamih pre predaj nimi držaných akcií. A tak radšej PREDAJÚ, aby ho neprepásli, čím môžu odtrhnúť predajnú lavínu. Aj preto sú momentálne finančné trhy tak citlivé na akúkoľvek informáciu o stave globálnej ekonomiky, americko-čínskom vyjednávaní alebo o pohybe úrokových sadzieb centrálnych bánk.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *