Francúzsko, Francie, francúzská vlajka

Francúzsko chce poľaviť domácnostiam a zastrešiť ceny energií

Francúzska vláda má už zjavne dosť neustáleho zdražovania zemného plynu elektriny pre domácnosti. Hodlá preto siahnuť k pomerne radikalnemu kroku, ktorým je zastropovanie cien.

K zdražovaniu elektriny, ktoré je vo Francúzsku naplánované na február, zrejme nedôjde. Bude tomu chcieť zabrániť francúzsky kabinet pod vedením Jeana CASTEX. „Pre zemný plyn a elektrickú energiu zavedieme niečo ako cenové štíty. Budú to štíty proti tým plánovaným cenovým rastom, „uviedol Castex vo vysielaní televízie TF1. Francúzsky energetický regulátor v pondelok oznámil, že ceny zemného plynu pre domácnosti stupna od 1. októbra o 12,6 percenta.

Jean Castex však pripustil, že to bude posledné zdraženie, ktoré vládne úrady pripustí. Ceny by podľa neho mali zostať nemenné až do doby, kedy energetické komodity začnú zlacňovať. A k tomu by malo dôjsť v marci alebo v apríli. Premiér Castex takisto pripustil, že vláda je pripravená prijať ďalšie opatrenia, ak by tá plánovaná nefungovala dostatočne. Podľa neho je dôležité, aby domácnosti aktuálnym zdražovaním energetických komodít trpeli čo najmenej.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *