Názov spoločnosti je, ako už bolo spomenuté na začiatku, Trading 212. Táto spoločnosť bola založená v roku 2004 v Bulharsku a prevádzkuje ju cyperská spoločnosť Trading 212 Markets LTD.

Recenzia na Trading 212 – Obchodujte s čiastočnými akciami

Trading 212 recenzia: Názov spoločnosti je, ako už bolo spomenuté na začiatku, Trading 212. Táto spoločnosť bola založená v roku 2004 v Bulharsku a prevádzkuje ju cyperská spoločnosť Trading 212 Markets LTD. Okrem bulharskej burzy pôsobí aj na cyperskej a londýnskej burze. V posledných rokoch sa o tejto spoločnosti veľa diskutuje. Je to najmä preto, že ponúka obchodovanie s takzvanými čiastkovými akciami, čím otvára obchodné príležitosti pre takmer každého investora. Poplatky spoločnosti sú veľmi priateľské a samozrejme neponúka len obchodovanie s podielovými listami, ale aj investovanie do ETF a CFD kontraktov.

Obsah Trading 212 recenzie

Základné informácie

Trading 212 patrí medzi popredných online maklérov s dlhoročnou skúsenosťou na finančných trhoch. Táto spoločnosť bola založená v roku 2004 v Bulharsku a prevádzkuje ju cyperská firma Trading 212 Markets LTD. Okrem bulharskej burzy pôsobí aj na cyperskej a londýnskej burze, čo umožňuje investovať do rôznych trhov a prístup k širokému portfóliu investičných nástrojov.

Jednou z výhod, ktoré Trading 212 ponúka, je obchodovanie s takzvanými čiastkovými akciami. Táto možnosť otvára obchodné príležitosti pre takmer každého investora bez potreby veľkého kapitálu. Okrem obchodovania s podielovými listami je možné investovať aj do ETF (Exchange Traded Funds) a CFD (Contract For Differences) kontraktov.

Podmienky investovania s Trading 212

Spoločnosť sa netají tým, že víta všetkých klientov bez ohľadu na sumu peňazí, s ktorou chcú obchodovať. Obchodné podmienky sú priateľské ku klientom, lacné a samozrejme jednoduché. Obchodovať môžete už od 1 EUR, nemajú veľa poplatkov a obchodovať môžete cez klasickú webovú stránku a samozrejme aj cez aplikácie pre mobilné telefóny, ktoré sú dnes neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás.

Ak vás úvod aspoň trochu zaujal, rozoberme si všetky informácie podrobnejšie.

podmienky investície, trading 212 recenze

S čím Trading 212 obchodujú

Ešte pred niekoľkými rokmi boli veľmi obľúbené spoločnosti, ktoré mohli svojim klientom ponúknuť naozaj širokú škálu produktov. V niektorých odvetviach je to stále potrebné, ale pokiaľ ide o investovanie a finančné produkty, časy sa trochu zmenili. S náročnými časmi sa zmenilo aj finančné myslenie investorov, a to tak veľkých (podniky, obrat nad 250 000 EUR), ako aj malých investorov, ktorí môžu investovať prostriedky od 1 EUR alebo USD. Klienti nehľadajú maklérov, ktorí im ponúkajú desiatky alebo stovky produktov, ale hľadajú profesionálov, ktorí rozumejú svojej práci a dokážu splniť potreby klienta.

Spoločnosť Trading 212 tomu rozumie. Neobchoduje teda s produktmi, ako sú dlhopisy alebo dokonca veľmi moderné kryptomeny či futures a opcie, ale zameriava sa predovšetkým na akciové trhy, ETF a CFD. Na vysvetlenie si tieto pojmy predstavíme.

AKCIA – je to cenný papier, ktorý potvrdzuje, že jeho majiteľ je tzv. akcionárom, t. j. že investoval určitú sumu vlastného kapitálu do akciovej spoločnosti. Akcionár má rôzne práva vo vzťahu k majetku akciovej spoločnosti v závislosti od druhu akcií, ktoré vlastní. Akcionári neručia za záväzky spoločnosti počas trvania ich účasti v spoločnosti. Jedinou výnimkou je zodpovednosť za dlhy spoločnosti do výšky podielu spoločníka na likvidačnom zostatku po likvidácii spoločnosti.

S niektorými akciami sa obchoduje na burzách, kde ich cenu určuje ponuka a dopyt.

ETF – Exchange Traded Funds – je názov moderného investičného produktu a doslova sa dá preložiť ako „fondy obchodované na burze“. Je to fond, ktorý na rozdiel od tradičných otvorených podielových fondov vydal vlastné akcie, s ktorými sa obchoduje na burze ako s bežnými akciami.

CFD – Contract For Differences Ide o typ finančného derivátu, ktorý je vhodný na obchodovanie prakticky s akýmkoľvek aktívom (akcia, komodita, menový pár, kryptomena, fond, index…) bez toho, aby ste dané aktívum fyzicky vlastnili.

Tento maklér ponúka naozaj tisíce produktov, hlavne akcie z akciových trhov po celom svete. Zameriava sa najmä na európske a americké trhy, medzi ktorými samozrejme nemôžu chýbať technologickí giganti ako google, facebook, apple, amazon, microsoft. Samozrejme, veľmi populárne sú aj automobilové spoločnosti, čo TRADING 212 vie, a preto ponúka napríklad VW, Daimler, Tesla alebo BMW.

Čo však neponúka, sú finančné produkty českej burzy. Tu sa trading212 vôbec nepohybuje. ALE! Čo nie je, môže byť. Spoločnosť je veľmi progresívna a otvorená novým možnostiam.

Konkurenčný maklér: Wonderinterest – Obchodování na Evropské i Americké burze

DIVIDENDY

Dividendy sú určite témou, ktorú je potrebné spomenúť u makléra TRADING 212. Samozrejme, že musíte vlastniť obchodný účet v tejto spoločnosti. Ak máte účet a v čase výplaty dividend držíte akcie s dividendami, maklér pripíše dividendy na váš obchodný účet. Výhodou je, že ide už o zdanenú dividendu, takže vám odpadajú ďalšie starosti a povinnosti. Dajte si však pozor na jednu vec – nárok na výplatu dividend máte len vtedy, ak ste si akciu kúpili v tzv. deň ex-dividend.

Ak sa však stane, že budete špekulovať na pokles trhu, dividenda sa vám z účtu odpočíta.

Určite je potrebné spomenúť zdanenie dividend. To sa uskutočňuje v závislosti od sídla spoločnosti, od ktorej ste akcie kúpili. V Českej republike je sadzba zrážkovej dane 15 %. V niektorých krajinách, napríklad v USA, musíte vyplniť formulár W-8BEN, aby ste sa vyhli dvojitému zdaneniu. Môže sa to zdať ako strata vášho drahocenného času, ale tento formulár neplatí 30 % daň, ale znižuje ju na polovicu, t. j. 15 %.

CFD

Ako už bolo spomenuté, tento broker ponúka okrem cenných papierov aj obchodovanie s takzvanými CFD. Vďaka nim môžete špekulovať na rast alebo pokles ceny akéhokoľvek aktíva bez toho, aby ste ho skutočne vlastnili. Takto sa dá obchodovať s tisíckami aktív na celom svete, a aby ste sa v nich lepšie zorientovali, rozdelili sme ich do 5 kategórií.

 • 200 menových párov (USD/CHF, GBP/USD, EUR/USD….)
 • Viac ako 700 akcií (Apple, Amazon, Microsoft, Tesla, Facebook, Google…)
 • ETF (QQQ, SPY, SLV, VOO, DIA, EEM…)
 • 31 komodít (zlato, striebro, platina, ropa, zemný plyn…)
 • 22 indexov (DAX, Nasdaq 100, VIX, DJIA…)

Doplniť a vysvetliť situáciu zjednodušeným spôsobom. Ak sa rozhodnete kúpiť komodity – napríklad platinu. Nekúpite si skutočnú platinu. CFD vám kopíruje trhovú cenu tejto komodity. To znamená, že vaše zisky a straty budú presne také isté, ako keby ste obchodovali na skutočnej burze s fyzickou platinou.

Dôležité je tiež spomenúť, že pri obchodovaní CFD sa používa tzv. pákový efekt, ktorý môže naše zisky znásobiť až 30-násobne. Dajte si však pozor na jednu vec. Ak hovoríme o hrozivom znásobení ziskov, nesmieme zabúdať, že táto finančná páka znásobuje aj naše straty. V prípade finančnej skupiny TRADING 212 táto možnosť existuje. Je však regulovaná a stanovená nariadeniami ESMA takto:

 • 30 x – hlavné menové páry
 • 20 x – menšie menové páry, zlato a hlavné indexy
 • 10 x – menšie indexy a komodity okrem zlata
 • 5 x – akcie a ETF

Dôležité je spomenúť, že pákový efekt v TRADING 212 je fixný, a preto ho nemožno znížiť. Niektorí makléri to ponúkajú. Ak ste však profesionálny obchodník, máte tiež možnosť zvýšiť pákový efekt až na 500x.

cfd, trading 212 recenze, Trading 212 zkušenosti

Obchodné platformy

Trading212 používa na investovanie klasický webový prehliadač. Klient preto nemusí sťahovať žiadnu aplikáciu a jednoducho sa prihlási prostredníctvom svojho počítača alebo kdekoľvek inde a prostredníctvom akéhokoľvek zariadenia. Samozrejme, k dispozícii je aj mobilná aplikácia, ktorá využíva všetky moderné nástroje, ktoré sú vlastné tak progresívnej spoločnosti, akou Trading212 bezpochyby je.

Obe tieto možnosti sú úplne bezplatné. Takže klient môže zatiaľ len preskúmať možnosti, než začne investovať. Okrem toho je aplikácia pre mobilné telefóny veľmi dobre hodnotená. Predovšetkým vďaka svojmu nadčasovému dizajnu, ale aj vďaka pokročilým funkciám, medzi ktoré patria napríklad grafy.

Prečítajte si tiež: Online dotazníky za peniaze: Mobrog

Ak ste sa obávali, že aplikácia bude komplikovaná (vzhľadom na funkcie, ktoré ponúka), opak je pravdou. Aplikácia je veľmi intuitívna a vedie vás krok za krokom k váženému výsledku. Objednávky je možné zadávať (rovnako ako v prípade iných investičných spoločností) viacerými spôsobmi. Jednou z nich je napríklad „Market“, kde sa nákup realizuje okamžite po odoslaní za aktuálnu a dostupnú cenu. Ďalším je „limit“, keď cena klesne na prijateľnú hodnotu, alebo „stop“, napríklad keď cena stúpne na požadovanú cenu. Poslednou možnosťou je stále akcia „stop limit“ – tu sa príkaz prepne na limit v okamihu, keď cena stúpne na požadovanú hodnotu.

Trading 212 poplatky

Už niekoľkokrát bolo povedané, že spoločnosť TRADING212 má veľmi nízke a pre klientov priateľské poplatky. Osobne musím veľmi pozitívne hodnotiť fakt, že poplatky, ktoré si účtuje, nie sú zložité na pochopenie a aj úplný začiatočník presne vie, koľko za svoj konkrétny obchod zaplatí. Takéto pozitíva sa nedajú povedať o niektorých konkurenčných spoločnostiach.

Jednou z vecí, ktorá je na investičnom trhu skutočnou raritou, je skutočnosť, že TRADING212 si neúčtuje žiadne poplatky za výber. Nemusíte platiť ani za vklad svojich prostriedkov. Je tu však malá podmienka. Vklad je potrebné vykonať bankovým prevodom. Nepovažujem to za problém a dokonca si myslím, že vykonávanie prevodov prostredníctvom bankového prevodu je veľmi jednoduché a pre bežného zákazníka, ktorý používa mobilnú aplikáciu svojej banky, to nie je žiadny problém.

Tento maklér si tiež neúčtuje žiadny poplatok za nečinnosť. Nie je to však jediný broker na trhu, treba spomenúť, že niektoré investičné spoločnosti si účtujú veľmi vysoké poplatky, ak klient v danom mesiaci neuskutoční žiadny obchod. Príklad. ALE…. V spoločnosti TRADING212 nám to v skutočnosti nehrozí. Takže de facto môžeme obchodovať aj len raz ročne.

Vráťme sa na chvíľu k vkladom. Tie sú úplne zadarmo a v ľubovoľnej výške pre prevody z bankového účtu. Sú tiež bezplatné pre karty a elektronické peňaženky, ale POZOR, len do výšky 2 000 USD. Ak túto sumu prekročíte, zaplatíte poplatok vo výške 0,7 % z vkladu.

Dobrá „poplatková“ politika spoločnosti tým však rozhodne nekončí. Investičné spoločnosti si veľmi často účtujú tzv. províziu. Inými slovami, „poplatok za sprostredkovanie“. Samozrejme, s TRADING212 je to opäť zadarmo. Takže naozaj dobrá správa najmä pre tých, ktorí radi obchodujú častejšie a v menších sumách.

Maklér TRADING212 je skutočne jedným z najlacnejších maklérov na českom trhu. Niektoré poplatky však samozrejme určite existujú. Ak hovoríme o poplatkoch na forexe, potom sú tu poplatky v porovnaní s inými spoločnosťami na trhu priemerné. V prípade ostatných obchodovateľných nástrojov sú spready vyššie.

Na záver témy „poplatky“ je potrebné uviesť ešte niekoľko skutočností. V TRADING212 môžete obchodovať už od 30 CZK, t. j. od 1 EUR. Minimálny vklad je 200 CZK, t. j. 10 EUR. Svoje prostriedky môžete vložiť bankovým prevodom, kreditnými a debetnými kartami, Google pay, Apple pay, iDeal, DotPay, GiroPay, Sofort a ďalšími…

Posledné podmienky, ktoré by som chcel spomenúť, sú

 • „Poplatok za prevod meny“, ktorý je 0,15 % .
 • ponechanie voľnej pozície na ďalší deň – bezplatne
 • provízie nula

Záver o poplatkoch na Trading 212

Téma poplatkov nie je veľmi populárna. Ani pre nás, ktorí sa snažíme sprístupniť informácie o jednotlivých makléroch čitateľom a záujemcom o investovanie. V tejto spoločnosti som si však tému poplatkov veľmi užil. Jednoduché, dostupné, viditeľné a hlavne lacné. Pokračujte v tom…

Webové stránky a klientsky účet

Na webovej stránke spoločnosti je jeden veľký nedostatok, ktorý by som chcel spomenúť. Ide o to, že nie sú preložené do češtiny. Podľa môjho názoru je to veľká chyba. Ak vstupujem alebo chcem vstúpiť na konkrétny (český) trh, musím sa prispôsobiť všetkým klientom. Určite nie je pravidlom, že klienti, ktorí majú finančné prostriedky, ovládajú cudzie jazyky, napríklad angličtinu. Spoločnosť TRADING212 tak môže prísť o značnú časť svojich klientov, a tým aj o zisky. Pre takú mladú a progresívnu spoločnosť je to určite veľká škoda.

Webová stránka je však veľmi jednoduchá a klient sa v nej zorientuje za niekoľko sekúnd. Dizajn je v modro-bielej kombinácii, čo je dobrá marketingová stratégia. Prináša používateľovi podvedomý pokoj a istotu, čo je vzhľadom na charakter podnikania veľmi dôležité. Svoje peniaze chceme vložiť tam, kde sa cítime bezpečne. Slogan spoločnosti, ktorý nájdete na prvej stránke, znie „Investovanie bez provízií pre každého“ – to sme si už overili a je to naozaj pravda!

Na každom kroku môžeme nájsť aj možnosť otvoriť si klientsky účet. K tejto téme sa dostaneme na konci tejto kapitoly.

Za veľmi pozitívne považujem to, že hneď na prvej stránke nájdeme všetko, čo potrebujeme vedieť pre našu prvú investíciu. Ak sa posunieme nižšie, zistíme, že spoločnosť má už 1,5 milióna klientov a disponuje aktívami vo výške 3,5 miliardy EUR. To určite vyzerá dobre. Ak sa toľko klientov rozhodlo investovať toľko peňazí, pravdepodobne ide o kvalitnú spoločnosť, ktorej môžem dôverovať. Je to tak?

Tu je ukážka mobilnej aplikácie. Je to veľmi jednoduché a pomocou troch základných krokov môžeme investovať. Dnešnému svetu vládnu mobilné aplikácie a určite každý z nás si rád pozrie svoje financie, kedykoľvek si spomenie.

Dôležitým prvkom na prvej strane je určite bezpečnosť. Bezpečnosť je v týchto dňoch jednoznačne na prvom mieste. Takže TRADING 212 nám ukazuje, aké majú zabezpečenie a aké predpisy dodržiavajú.

V spodnej časti stránky www.trading212.com nájdete aj zoznam rôznych krajín, z ktorých pochádzajú zásoby vhodné na nákup. Stačí si vybrať a dostanete informácie o nákupe a predaji.

Čo však TRADING212 naozaj netají, a to zaslúžene, je skutočnosť, že majú klientsku podporu 7 dní v týždni, 24 hodín denne. Priemerný čas odpovede na otázky od investorov alebo dokonca potenciálnych klientov je 29 sekúnd.

Na hornej lište sa nachádzajú karty – invest, cfd a ďalšie.

 • Ak vyberieme možnosť investovať, spoločnosť nás vyzve, aby sme si otvorili účet.
 • Ak vyberieme cfd, otvorí sa stránka, ktorá nás informuje, že môžeme obchodovať s dlhými a krátkymi akciami, forexom, indexmi a ďalšími investičnými produktmi ( ďalej na stránke si môžeme prezrieť všetky možné produkty a v prípade potreby si vybrať. Samozrejme, všetko je možné až po otvorení klientskeho účtu)
 • Ak vyberieme možnosť „viac“, otvorí sa rolovacie okno, v ktorom nájdeme všetky ďalšie informácie. Od obchodných podmienok spoločnosti, cez kariéru, informácie o sprostredkovateľoch, komunikačné videá na youtube, až po kontakt na TRADING212.

Na záver o webovej stránke spoločnosti. Webová stránka obsahuje všetky dôležité informácie pre súčasných a potenciálnych klientov. Sú jasné, jednoduché a priateľské k zákazníkom. Len „angličtina“ je trochu nedostatočná.

Prečítajte si tiež: Platforma Bondster – Recenzia

Otvorenie klientskeho účtu

Spoločnosť ponúka dva typy obchodných účtov. INVEST A CFD. Môžu byť aktivované samostatne alebo aj súčasne. Registrácia je naozaj veľmi jednoduchá a trvá len niekoľko minút. Musíte vyplniť základné údaje, ako je meno, priezvisko, dátum narodenia (z dôvodu vekového obmedzenia – podľa zákona o finančných produktoch môžu obchodovať len klienti starší ako 18 rokov). Samozrejme, je potrebné uviesť aj adresu a telefónne číslo.

Ak sa dostaneme cez tento krok, vyberieme menu, v ktorej chceme obchodovať. Na výber máme USD, EUR, CZK.

Ďalšou časťou registrácie je dotazník, v ktorom sa nás TRADING212 pýta na naše príjmy a najmä na naše obchodné skúsenosti.

Potom zaregistrujete svoj e-mail, zvolíte si heslo a je to hotové.

Po týchto krokoch máte účet, ale obchodovať môžete začať až po nahratí kópií dvoch dokumentov. Výhodou je, že ich stačí odfotiť mobilným telefónom a nahrať do aplikácie. Osobnými dokladmi sú v tomto prípade občiansky preukaz, cestovný pas alebo vodičský preukaz.

Na overenie platnej adresy spoločnosti vyžadujú napríklad výpis z bankového účtu, faktúru za elektrinu, plyn alebo vodu. Na týchto dokumentoch je adresa klienta uvedená v ľavom hornom rohu. Tieto dokumenty nesmú byť staršie ako 3 mesiace od dátumu ich nahrania do systému. Ak máme akékoľvek otázky, môžeme sa samozrejme obrátiť na klientsku linku, kde nám všetko radi vysvetlia alebo nájdu alternatívu riešenia našej situácie.

Neprehliadnite: Ako zarobiť peniaze

Výhody a nevýhody Trading 212

O tom, ktorý maklér je dobrý a ktorý zlý, by sa dalo dlho špekulovať. Tak ako všetko na svete, ani obchodovanie nie je len čiernobiele. Každému investorovi môže vyhovovať iná metóda. Niektoré sa pýšia nízkymi poplatkami, iné profesionálnou komunikáciou a individuálnym prístupom (to platí najmä pre veľkých investorov s viac ako 250 000 EUR). Je preto potrebné pochopiť, aký som investor, s akými prostriedkami budem pracovať, ako často budem obchodovať a čo je pre mňa prioritou.

Ak v tom máte jasno, môže vám pomôcť týchto niekoľko základných bodov, ktoré zdôrazňujú výhody TRADING212, a tiež body, ktoré uvádzajú nevýhody, ktoré môžu prichádzať pri obchodovaní s nimi. Sám som prekvapený, že v prípade tejto spoločnosti výhody výrazne prevyšujú nevýhody obchodovania.

Pozrime sa na to…

Výhody

 • Nulové alebo veľmi nízke a transparentné obchodné poplatky
 • Vklady sú možné už od 1 € pre INVEST, 10 € pre CFD
 • Žiadne provízie pre makléra
 • Platforma spoločnosti je veľmi sofistikovaná, ale napriek tomu je priateľská a jednoduchá.
 • Zákaznícka podpora na TOP úrovni (komunikujú 24 hodín denne, 7 dní v týždni)
 • Čas odozvy zákazníckej podpory 29 sekúnd
 • Možnosť vzdelávacej platformy (kliknutím z webovej stránky spoločnosti www.trading212.com na youtube
 • Žiadne dvojité zdanenie amerických dividend
 • Analytické a obchodné nástroje na veľmi vysokej úrovni
 • Bezpečnosť obchodovania je pre spoločnosť prioritou
 • Jednoduchá a atraktívna webová stránka spoločnosti, kde klient nájde všetky informácie prehľadne a na jednom mieste

Nevýhody

 • Niektoré spready sú v porovnaní s konkurenciou o niečo vyššie (ale nie je to pravidlo, musíme sa pozrieť na konkrétny produkt, ktorý chceme obchodovať)
 • TRADING212 neponúka možnosť pracovať s kryptomenami
 • Webová stránka spoločnosti je len v angličtine

Tento bod úzko súvisí s predchádzajúcim – v češtine neexistuje žiadna podpora

Na záver

Myslím, že všetko podstatné, čo by malo ovplyvniť vaše rozhodnutie, či začať obchodovať s TRADING212, už bolo povedané. Rozhodnutie je na vás.

Klienti, ktorí nemajú dostatočné znalosti anglického jazyka, môžu byť trochu sklamaní. Prekladač Google však zvláda pomerne pekný preklad aj pre týchto klientov.

Tí, ktorí dobre ovládajú angličtinu, budú určite nadšení. Spoločnosť ponúka veľké množstvo obchodných príležitostí s veľmi nízkymi alebo žiadnymi poplatkami. Webová stránka je jednoduchá a rozhodne neodvádza pozornosť od dôležitej veci, ktorou sú vaše peniaze.

Recenzia je k dispozícii aj v iných jazykoch na partnerských webových stránkach:

– Anglicky – Trading 212 – broker review

– Česky – Recenze společnosti Trading 212

Naše hodnotenie

2 komentáre

Komentáře jsou uzavřeny.