inflacia, slovensko

Inflácia na Slovensku v marci spomalila na takmer trojročné minimum 2,3 percenta

Medziročná miera inflácie na Slovensku sa v marci spomalila na takmer trojročné minimum 2,3 %, pričom vo februári dosiahla 3,4 %. Informoval o tom dnes Štatistický úrad SR. Naposledy bola inflácia v krajine nižšia v máji 2021, keď dosiahla 2,2 %. Ceny tovarov a služieb v Českej republike rástli pomalšie ako na Slovensku.

Vývoj spotrebiteľských cien na Slovensku

Tempo rastu spotrebiteľských cien na Slovensku sa od marca minulého roka nepretržite spomaľuje, pričom v prvej polovici roka 2023 dosiahla inflácia ešte dvojcifernú úroveň.

V marci infláciu na Slovensku tlmil vývoj cien potravín a nealkoholických nápojov, ako aj energií. Obe tieto zložky tvoria najväčší podiel na výdavkoch slovenských domácností. Napríklad ceny potravín v marci vzrástli len o 0,6 % v porovnaní s 29 % medziročným nárastom pred rokom.

Oproti minulému roku výrazne vzrástli ceny alkoholu a tabakových výrobkov, pohonných hmôt, nábytku a vzdelávania.

V marci sa spotrebiteľské ceny v porovnaní s februárom medzimesačne zvýšili len o 0,1 percenta.

Dôvody spomalenia inflácie v marci

Podľa analytikov k spomaleniu inflácie v marci prispeli najmä ceny potravín. „Očakávame, že prenos poklesu cien agrokomodít, cien primárnych potravín a produkcie potravín pre domáci trh dosiahne vrchol. Zároveň došlo k sezónnemu poklesu cien ovocia a zeleniny,“ napísali v komentári analytici slovenskej centrálnej banky (NBS).

Matej Horňák, analytik bankového domu Slovenská sporiteľňa, uviedol, že inflácia od začiatku tohto roka klesla najmä z dôvodu vysokej porovnávacej základne z minulého roka a celkového oslabenia inflačných tlakov. Dôležitú úlohu podľa neho zohrala aj regulácia cien energií. Slovenská vláda v tomto roku pokračuje v dotovaní cien energií pre domácnosti.

Porovnanie inflácie na Slovensku a v Českej republike

V Českej republike dosiahla medziročná inflácia spotrebiteľských cien v marci 2 %, teda rovnakú úroveň ako vo februári. V porovnaní s marcom minulého roka si ľudia museli priplatiť najmä za bývanie, potraviny a ubytovanie.

Zdroj: čtk