Došlo k obratu v cene ropy? Ropa Brent zlacňuje po zlých správach z Číny

Pred tromi týždňami sa barel ropy Brent predával za necelých 83 USD. Od konca septembra však ropa zaznamenala trvalý nárast ceny a jej cena sa priblížila k hranici 100 USD. Teraz sa situácia možno obrátila.

Ropa Brent počas utorkového obchodovania výrazne zlacnela. Z takmer 100-dolárovej úrovne sa prepadla o viac ako 2,5 % na 93,55 USD. Ide o prvé zlacnenie čierneho zlata od začiatku tohto mesiaca alebo od konca minulého mesiaca.

Koronavírus na vzostupe

Dve zlé správy spôsobili pokles ceny ropy. Prvá prišla z Číny, kde sa opäť zrýchľuje šírenie koronavírusu, čo vystrašilo investorov. Ak sa Čína dostane do ďalších blokád, nepochybne to spomalí jej hospodárstvo, a tým aj dopyt po rope.

MMF znížil hospodársky výhľad

Druhá zlá správa prišla od Medzinárodného menového fondu, ktorý znížil výhľad svetového hospodárstva na budúci rok. Svetové hospodárstvo neporastie o 2,9 %, ale len o 2,7 %. Najpomalšie sa budú vyvíjať ekonomiky bohatých krajín, pričom Nemecko a Taliansko dokonca zažijú hospodársky pokles. India si udrží pozíciu najrýchlejšie rastúcej ekonomiky s viac ako šesťpercentným rastom HDP.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *