dolar

Záujem investorov o východoázijské vládne dlhopisy sa v septembri zdvojnásobil

Zahraniční investori skúpili počas septembra dlhopisy vlád piatich východoázijských krajín za viac ako miliardu dolárov. Ide tak viac ako o dvojnásobný objem v porovnaní s augustom. Veriteľa do Ázie tiahne vidina vyššieho výnosu aj hospodárskeho oživenia tamojších ekonomík.

Do vládnych dlhopisov Indonézie, Malajzie, Thajska, Južnej Kórey a Indie smerovalo zo zahraničia 1,26 miliardy amerických dolárov. To predstavuje medzimesačný nárast o 157 percent. Vlani však týmto smerom putovalo 2,13 miliardy dolárov.

Podľa analytikov možno tento príliv vysvetliť zmenou štruktúry portfólia zahraničných investorov, ktorí sa zameriavajú na východoázijský región. Počas septembra totiž došlo k čistému odlivu investícií do akcií v týchto krajinách v objeme okolo 6,5 miliardy dolárov. Zahraniční investori tak zrejme teraz uprednostňujú vládne dlhopisy, pri ktorých vidia prijateľnejšií pomer výnosu, rizika a likvidity.

Najväčšia časť čistého septembrového prílevu smerovala do thajských vládnych dlhopisov, a to vyše 800 miliónov dolárov. Asi o 300 miliónov nižší objem potom našiel umiestnenie v indických dlhopisoch, Malajzia a Južná Kórea následne zaznamenali prakticky vyrovnanú bilanciu prílivu a odlivu investícií do vládnych bondov. Iba u indonézskych dlhopisov došlo k väčšiemu čistému odlivu.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *