unicredit, stavka, mzdy

Zamestnancom banky UniCredit na Slovensku stúpnu po štrajku mzdy o osem percent

Zamestnancom slovenskej divízie UniCredit Bank Slovakia a Slovakia, v ktorej odbory minulý týždeň štrajkovali za vyššie mzdy, stúpnu zárobky od apríla budúceho roka v priemere o osem percent. Pracovníci dostanú aj jednorazovú odmenu. Vyplýva to z dohody medzi zástupcami zamestnancov a bankou, informovali dnes ČTK odbory. Samotné navýšenie miezd bude nižšie, než odbory pôvodne požadovali.

UniCredit na Slovensku zvyšuje mzdy

Podľa šéfky odborovej organizácie Jany Szászovej zamestnancom s nižšími zárobkami porastú mzdy o desatinu, tým s vyšším príjmom potom o šesť percent. Okrem toho banka zamestnancom vyplatí jednorazový bonus po 1130 eur.

Szászová uviedla, že mesačná mzda pracovníkov slovenskej časti UniCredit je v priemere cez 1900 eur. To je viac ako priemerná mzda na Slovensku, podľa odborov v banke ale slovenskí zamestnanci UniCreditu sú najviac mzdovo podhodnotení v porovnaní s kolegami v sesterských bankách skupiny UniCredit.

„Sme spokojní. Nie je to to, čo sme pôvodne požadovali, ale každé vyjednávanie je o kompromise,“ povedala Szászová.

Historická dohoda v UniCredit

Historicky prvý štrajk v slovenskom bankovom sektore začal minulý týždeň v utorok, ukončenie protestu potom odbory ohlásili v piatok. Predtým kolektívne vyjednávanie v banke nedospelo k dohode oboch strán ani pred sprostredkovateľom. Jeho návrh počítal s tým, že zamestnancom stúpnu mzdy o desať percent a že im bude vyplatený príspevok na dovolenku vo výške 60 percent základnej mzdy.

UniCredit sa na Slovensku radí k väčším peňažným ústavom. Už desať rokov podniká na Slovensku ako pobočka UniCredit Bank so sídlom v Prahe.

Zdroj: čtk