USA a Čína úspešne ukončili prvú časť obchodnej dohody

Americko-čínska obchodná vojna pravdepodobne končí. Obe mocnosti sa dokázali dohodnúť na parametroch prvej fázy dohody o vzájomných obchodných vzťahoch.

Dohoda ešte vyžaduje podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podľa dobre informovaných zdrojov je to však iba formalita. Spojené štáty teda nezavedú ďalšie clá na čínsky tovar, ktoré môžu nadobudnúť platnosť od 15. decembra. Môžete posielať čínsku produkciu v rade okolo 160 miliárd dolárov, najmä hračky, počítače alebo oblečenie.

Donald Trump navyše navrhol, že při tovare v hodnote 360 ​​miliárd dolárov zníži súčasné clá na polovicu. Výmenou za to sa Čína zaviazala odoberať americký tovar za štyridsať miliárd dolárov, pričom Trumpova predstava bola až päťdesiat miliárd. Napriek tomu sa Američanom podarilo dohodnúť bližšie nešpecifikované výhodnejšie podmienky pre prístup k poľnohospodárskej produkcii na čínskom trhu.

Finančné trhy privítali správu s nadšením, keď americké akciové indexy reagovali posilnením medzi pol až jedným  percentom. Dá sa predpokladať, že sa optimizmus prileje aj do ostatných svetových akciových trhov, a že vydrží minimálne do konca obchodného týždňa.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *