US trhy dňa 9.4.18 – značné týždenné straty

Na US akciových trhoch v závere týždňa pokračovala praktická ukážka toho, ako sa správajú burzy a trhy v prípade neistoty a určitých obáv. Tentokrát z toho, ako sa vyvinie spor medzi USA a Čínou o uplatňovaní colných taríf. Tento protekcionistický postoj, samozrejme, nemá na trhy dobrý vplyv a tie  potom podliehajú značným výpredajom.

Z tohto poklesu sa straty odvíjajú predovšetkým v priemysle a financiách, ako spor eskaluje.

Trhom tiež mnoho podpory nepridal prejav nového šéfa FED, Jerome Powella, v ktorom obhajoval skôr politiku zvyšovania úrokových sadzieb, ale pozvoľnú…

Hlavné US akciové indexy teda ukončili piatkové obchody s týmito stavmi:

Blue chips index  klesol o -2,34% na hodnotu 23932 bodov, čo spôsobilo týždňový pokles o -0,7%. Všetky 30 komponentov indexu skončilo v mínuse.

Technologický index Nasdaq Composite skončil na čísle 6915 bodov, tj. -2,3% a týždenný pokles činí -2,1%.

Širší index SP 500 korigoval o -2,19% na záverečnú úroveň 2604 bodov s tým, že všetkých 11 hlavných sektorov skončilo v mínuse. Viac ako 95% akcií indexu SP 500 bolo v zápore. Najviac poklesol priemysel a financie a to až o -2,7%, resp. o

-2,4%.

Najviac investorov teda zaujíma, aký bude mať vplyv na potenciálny obchodný boj medzi USA a Čínou na domáci a globálny rast. Trump požiadal reprezentatov amerického obchodu o zváženie ďalších taríf na čínske výrobky za 100 miliárd USD a ich možné vytipovanie. Čínský minister obchodu reagoval, že Čína odpovie svojimi opatreniami, ak to bude potrebné.

Nový ekonomický poradca povedal, že administratíva iba zvažuje tarifné tlaky a dúfa, že o tomto probléme sa bude jednať v najbližších mesiacoch.

Na komoditných trhoch sa ropa WTI na NYMEX dostala na cenu 62,20 USD za barel a ropa Brent stojí 67,35 USD za barel. Zlato na COMEX stojí 1332,70 USD za trojskú uncu.

Na forexe je menový pár EUR/USD na hranici 1,2285 a vzťah USD/JPY je na hranici 107,06.

Indikácie amerických futures vyjadrujú volatilitu a sú v pluse, DJIA je +183 bodov a SP 500 je +17,30 bodů.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *