US trhy dňa 10.4.18 – znížené zisky v závere

Na US trhoch vyzeralo všetko ružovo, takmer do konca obchodovania. Pri úvodnej pondelkovej seanse sa Wall Street tešilo na solídne zisky. Bohužiaľ, v záverečnej fáze sa želanie nenaplnilo. Objavila sa negatívna správa, že FBI vnikla do kancelárií M. Cohena, osobného právnika prezidenta Trumpa. To bol, samozrejme, signál pre značný úbytok kladných bodov. Aj napriek tomu indexy skončili v pluse.

Predtým sa ešte Trump vyjadril k problému colných taríf s Čínou, čo tiež mierne uľavilo z napätia v tejto oblasti.

Záverečné hodnoty hlavných US akciových indexov teda vyzerajú takto:

Blue chips index Dow Jones Industrial Average zatváral na hodnote 23979 bodov, tj. + 0,19%, keď v jednej chvíli bol index v pluse 440 bodov.

Technologicky ladený index Nasdaq Composite skončil na úrovni 6950 bodov, tj. + 0,51%.

Širší index SP 500 posilnil o 0,33% na hranicu 2613 bodov, keď šesť z 11 hlavných sektorov zaznamenalo kladný výsledok. Boli to najmä  sektory zdravotnej starostlivosti a technológie.

Dôkazom značne zvýšenej volatility trhu je ten fakt, že index SP 500 od začiatku t.r. do tejto doby strojnásobil pohyby indexu o približne 1% oproti celému roku 2017.

K situácii okolo colných taríf alebo obchodnej vojny medzi USA a Čínou možno uviesť, že včerajšie vyjadrenie mierne upokojilo vzťahy, napr. US minister financií Mnuchin povedal, že neočakáva, že tu bude obchodná vojna. Ďalej nový ekonomický poradca Trumpa, L. Kudlow, v CNBC povedal, že nevie, či USA budú mať colné tarify alebo nie.

Utorkový obchodný deň bude sprevádzaný aj makrodátami, medzi ktoré budú patriť tieto položky: index obchodného optimizmu malých firiem podľa NFIB, index výrobných cien PPI (teda veľkoobchodná inflácia) s očakávaním 0,1%, ďalej Redbook, veľkoobchodné zásoby s predpokladom 1,1%.

Na komoditných trhoch sa ropa WTI na NYMEX dostala na kurz 64,19 USD za barel (+ 1,2%) a ropa Brent stojí 69,46 USD (+ 1,17%). Zlato mierne stráca cca 3 USD na cene 1337 USD za trójsku uncu.

Na forexe sa menový pár EUR/USD pohybuje na hranici 1,2327 a vzťah medzi USD/JPY je na čísle 107,05.

Indikácia US futures indexov vyjadruje zatiaľ optimistický úvod, keď DJIA je +271 bodov a SP 500 je v pluse +29,25 bodov.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *