Ukrajinský oceliarsky gigant investuje miliardy dolárov do zníženia uhlíkových emisií

Najväčší ukrajinský výrobca ocele bude nahrádzať štyri vysoké pece modernejším zariadením. Cieľom je znížiť emisie skleníkových plynov o 15 percent do konca tejto dekády.

Ukrajinský oceliarsky gigant Metinvest bude v nasledujúcich rokoch nahrádzať svoje štyri vysoké pece, čo si vyžiada investíciu v rozmedzí 20 až 30 miliárd dolárov. Cieľom je znížiť emisie oxidu uhličitého o 15 percent do roku 2030 ao 40 percent do roku 2040. Metinvestu hrá do kariet skutočnosť, že vysokým peciam pomaly končí ich životnosť, a tak by k ich výmene musel dôjsť tak či tak.

S tým ako sa náš investičný cyklus blíži ku koncu, budeme schopní inštalovať oveľa modernejšiu technológiu,“ uviedol pre agentúru Reuters Jurij Ryženkov, výkonný riaditeľ spoločnosti Metinvest. K prvým výmenám zastaraných pecí za nové by malo dochádzať v roku 2028.

Oceliarstvo všeobecne patrí medzi tri najväčšie zdroje emisií oxidu uhličitého, a tak sa spoločnosti v danom sektore ocitajú pod stále väčším tlakom zo strany vlád, aby svoje emisie redukovali. Metinvest sa nechal počuť, že bude smerovať k uhlíkovej neutralite okolo roku 2050, čo je v súlade s globálnymi cieľmi pre oceliarsky priemysel.