Uhlíkové emisie z výroby elektriny klesli vlani najrýchlejšie za posledných tridsať rokov

Objem elektrickej energie vyrábaný za pomoci uhlia sa vlani znížil o tri percentá, čo viedlo poklesu emisií skleníkových plynov v tomto odvetví o dve percentá.

Ide tak o najrýchlejší pokles emisií oxidu uhličitého vznikajúceho pri výrobe elektriny od roku 1990. Vyplýva to z najnovšej štúdie organizácie Ember, nezávislého klimatického think-tanku. Autori správy ale varujú pred zaspaním na vavrínoch. Podľa nich nie je toto tempo opúšťaní fosílnych zdrojov pri výrobe elektriny dostačujúce na to, aby bol dodržaný cieľ parížskej klimatickej konferencie, teda zvýšenie priemernej globálnej teploty maximálne o 1,5 stupňa do konca tohto storočia. Znižovanie použitia uhlia by muselo klesať v budúcej dekáde najmenej o jedenásť percent ročne.

Najviac k tomuto rekordnému zníženiu emisií skleníkových plynov prispela Európa a Spojené štáty. Produkcia elektriny z uhlia klesla v Európe o 24 a v USA o 16 percent, a to hlavne vďaka príklonu k obnoviteľným energetickým zdrojom. V Japonsku a Južnej Kórei bol pokles emisií CO2 tlačený rastúcim objemom vyrobenej elektriny v jadrových elektrárňach. Naopak Čína zaznamenala dvojpercentný nárast výroby elektriny z uhlia. Na jej tepelné elektrárne pripadá polovica celkovej svetovej elektrickej energie vyrobenej z uhlia.

 

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *