Turecko, vlajka

Turecká líra ďalej pokračuje v jazde ako na hojdačke. V pondelok opäť stratila voči doláru

Napriek intervenciám v jej prospech je turecká líra stále asi o 35 percent slabšia ako pred rokom a na svoju hodnotu v polovici novembra stráca asi 12 percent. Vtedy sa totiž turecká mena začala mohutne prepadať.

Turecká líra má za sebou najlepší týždeň za niekoľko posledných rokov. Medzi 20. a 24. decembrom voči doláru spevnila takmer o 50 percent. Z veľkej časti za to ale môžu masívne intervencie tureckej centrálnej banky, ktoré na podporu líry vynaložili miliardy dolárov.

Lenže akonáhle štát prestal dodávať tureckej mene „steroidy“, tá sa začala opäť prepadať. Len počas pondelka 27. decembra voči doláru oslabila o takmer osem percent. Turecká líra je tak stále asi o 12 percent slabšia ako v polovici novembra, kedy začal jej takmer voľný pád. A na rok starej úrovne stráca okolo 35 percent.

Investori sa tureckej meny začali zbavovať po tom, čo sa ukázalo, že turecká centrálna banka nie je politicky nezávislá. Na základe tlaku tureckého prezidenta Erdogana totiž v septembri znížila svoje základné úrokové sadzby o päť percentuálnych bodov, hoci turecká inflácia vystúpila na viac ako 21 percent. Tempo zdražovania má v Turecku ešte zrýchliť, a to až na 30 percent na medziročnej báze.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *