Napriek náročnému konkurenčnému prostrediu a nižšiemu dopytu, je Tesla stále najväčším výrobcom elektrických vozidiel. Z nedávneho oznámenia výsledkov hospodárenia však vyplýva, že predaj jej elektromobilov klesol už druhý štvrťrok po sebe. Navyše, Tesle chýba nový masový produkt, ktorý by v najbližšom období zaručil rast zisku, čo znepokojuje investorov. Podobným výzvam však čelí aj širšie technologické odvetvie.
Najväčší jednodenný prepad akcií za 4 roky
Akcie Tesly sa v stredu prepadli o viac ako 12 % po tom, čo jej hospodárske výsledky sklamali očakávania. Ide tak o najväčší jednodenný prepad ceny akcií tohto giganta od roku 2020, ktorý vymazal približne 300 miliárd USD z jeho trhovej kapitalizácie, ktorá teraz predstavuje okolo 700 miliárd USD. Aj keď celkové tržby medziročne vzrástli o 2 % na 24,9 miliardy USD a mierne prekonali očakávania trhu, čistý zisk klesol o viac ako 45 % na 1,48 miliardy USD. * Predmetom znepokojenia bol aj 7 %-ný pokles predaja automobilov a scvrkávajúca sa zisková marža. Hrubé marže klesli na 14,7 % oproti 18,1 % pred rokom, čo bolo pod očakávaniami analytikov, ktorí predpovedali 16,3 %. Vysoké náklady sú výsledkom znižovania cien na podporu predaja, poskytovania stimulov na udržanie dopytu, no zároveň tiež masívneho investovania do umelej inteligencie, rovnako ako ostatné veľké spoločnosti na burze Nasdaq.
Zdroj: Investing.com*
Konkurencia dýcha Tesle na chrbát
Pri svojej prezentácii Elon Musk vyzdvihoval produkty ako humanoidné roboty a autonómne taxíky, ktoré však ešte ani zďaleka nepredstavujú niečo, čo by v blízkej budúcnosti mohlo generovať zisk. Tesla je napokon hlavne firma vyrábajúca elektromobily, ale o nových cenovo dostupnejších a masovo vyrábaných modeloch, ktoré tak zúfalo potrebuje, sme už dávnejšie nepočuli. Aj keď neprišla o svoje prvenstvo v tomto sektore a stále predáva najviac elektromobilov v USA, už nejaký čas pociťuje tlak rastúcej konkurencie zo strany domácich aj zahraničných firiem. Podľa dát spoločnosti Cox Automotive, Tesla v prvom polroku 2024 zaznamenala medziročný pokles predaja plne elektrických áut v USA o 9 %, zatiaľ čo predaje konkurencie sa zvýšili v priemere o 33 %. Firme pravdepodobne nepomáha ani stupňujúce sa vmiešavanie jej šéfa do politiky, čo tiež môže do veľkej miery ovplyvniť preferencie spotrebiteľov. Napríklad podľa prieskumov agentúry Pew Research, sympatizanti Republikánskej strany, ktorú Elon Musk podporuje, majú oveľa menší záujem o elektromobily (13 %), ako voliči Demokratov (45 %).
Pokles technologických akcií spôsobil problémy aj širšiemu trhu
Akcie Tesly majú na trhu veľkú váhu a preto ich pád zarezonoval celým technologickým odvetvím. To sa však momentálne ocitá na tenkom ľade aj kvôli neistote spojenej s návratnosťou miliardových investícií do umelej inteligencie. V uplynulom týždni hospodárske výsledky ohlásila aj materská spoločnosť Googlu Alphabet, ktoré síce dopadli zhruba podľa očakávaní, ale vyhliadky do najbližších štvrťrokov zneistili investorov, na čo akcie reagovali poklesom o viac ako 5 %. Index Nasdaq Composite v stredu zaznamenal zníženie hodnoty o 3,6 %, zatiaľ čo index S&P 500 v ten deň stratil 2,3 %. Napriek tomu, že počas štvrtkového obchodovania nasledoval mierny nárast, americké trhy ukončili deň s ďalšími stratami. * Tento týždeň sú na programe hospodárske výsledky Microsoftu a Amazonu, ktoré poskytnú širší pohľad do možného budúceho vývoja.
Makroekonomické faktory
Nepriaznivá situácia na trhoch nastala aj v súvislosti s poslednými makroekonomickými dátami v USA, konkrétne zhoršením podmienok v oblasti výroby, keďže hodnota Flash PMI indexu výroby (Flash manufacturing PMI) nečakane klesla na 49,5 bodu, v porovnaní s konsenzuálnym odhadom 51,7 bodu. Vo štvrtok zároveň prekvapil medziročný rast štvrťročného HDP o 2,8 %, pričom očakávaná miera rastu predstavovala 2 %. K trhovej neistote prispieva aj politické dianie v USA pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami.
Záver
Tesla si naďalej drží svoje miesto na výslní ako najväčší svetový výrobca elektromobilov, avšak s rastúcou konkurenciou a neschopnosťou uviesť masový produkt, ktorý by generoval konzistentný zisk, môže táto spoločnosť čoskoro stratiť svoju pozíciu na trhu. Humanoidné roboty či autonómne taxíky sú nepochybne zaujímavé koncepty, no stále sú len vo fáze „experimentu“. Technologický priemysel je, ale napokon o tom, čo napovedá jeho názov – o vývoji nových technológií. Giganti ako Microsoft, Alphabet, NVIDIA alebo Tesla sa dostali na vrchol najmä vďaka nebojácnosti inovovať, čo so sebou nesie nemalé riziká.
Zdroj: Investing.com*
David Matulay, analytik spoločnosti InvestingFox
Upozornenie! Tento marketingový materiál nie je a nesmie byť chápaný ako investičné poradenstvo. Údaje, ktoré sa týkajú minulosti, nie sú garanciou budúcich výnosov. Investovanie v cudzej mene môže ovplyvniť výnosy v dôsledku výkyvov. Všetky obchody s cennými papiermi môžu viesť ako k ziskom, tak i stratám. Výhľadové vyhlásenia predstavujú predpoklady a aktuálne očakávania, ktoré nemusia byť presné, alebo vychádzajú z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Tieto vyhlásenia nezaručujú budúcu výkonnosť. InvestingFox je obchodná značka spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. regulovanej Národnou bankou Slovenska.
*Údaje, ktoré sa týkajú minulosti, nie sú garanciou budúcich výnosov.
Zdroje:
https://ir.tesla.com/#quarterly-disclosure
https://www.investing.com/news/stock-market-news/tesla-q2-earnings-miss-as-deliveries-slip-3532005
https://www.cnbc.com/2024/07/23/tesla-tsla-earnings-q2-2024.html
https://tradingeconomics.com/united-states/manufacturing-pmi
Placená spolupráca