Švédska koruna pomaly oslabuje už piatky rok

Posledných päť rokov sa zdá, že všetci od investorov, cez politikov až po centrálnych bankárov sa rozhodli útočiť na švédsku korunu. Takmer päť rokov pokračujúce oslabovanie švédskej koruny aspoň vedie k spytovaniu svedomia niektorých príslušníkov zodpovedných strán.

Banky zmierňujú svoje niekedy príliš ambiciózne prognózy pre švédsku korunu. Predseda federácie podnikateľov z tejto situácie obvinil príliš uvoľnenú politiku centrálnych bankárov, čo viedlo k nutnosti obhajoby a debaty ohľadom politík tamojšej centrálnej banky.

Veľmi uvoľnená monetárna politika, ktorá pôvodne vznikla ako reakcia na finančnú krízu z minulého desaťročia, zrejme trvá príliš dlho. Súčasná situácia naznačuje, že ani zásahy centrálnej banky vo Švédsku nie sú „zadarmo“ a vyberajú si svoju daň o pár rokov neskôr.

Švédska koruna si z balíku hlavných mien tento rok vedie suverénne najhoršie. Vedľa monetárnej politiky škodia švédskej korune globálne riziká a spomaľujúca ekonomika. Nie je divu, že ju analytici Bloombergu označili ako šikanovanú menu roka 2019.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *