Strata dôvery v Erdogana: líra oslabuje

Najsilnejšia turecká politická strana na čele s prezidentom Tayyipem Erdoganom okúsila v nedeľných municipálnych voľbách porážku. Opozícia vyhrala v hlavnom meste Ankara a v ďalších pobrežných mestách, kde do nedele držala moc vládna strana tureckého prezidenta. V Istanbule vyhral Erdoganov spojenec. Opozičný kandidát však tvrdí, že voľby boli zmanipulované a sám seba pasuje do role víťaza.

V Erdoganovom prejave po voľbách zaznelo množstvo ambicióznych cieľov. Podľa Inana Demira, ekonóma spoločnosti Nomura International so sídlom v Londýne, môžeme sledovať súlad niektorých cieľov s politikou voľného trhu, ktorá je potrebná. To by bol pre ekonomiku Turecka a dôveru v líru pozitívny vplyv.

Trh ale po prehre Erdogana v niekoľkých významných mestách, ktoré značia jeho slabnúcu podporu, očakáva zintenzívnenie jeho populistickej agendy, ktorá má na ekonomiku Turecka a dôveru v líru naopak negatívny vplyv.

Líra začala oslabovať a obchoduje sa momentálne nad hranicou 5,66 za dolár. Deň pred vyhlásením volieb sa líra obchodovala pod hranicou 5,55 za dolár. Oslabovanie líry je teda výrazné a bude tento týždeň vplyvom politickej nerovnováhy pravdepodobne pokračovať.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *