microsoft headquarters

Softvérový gigant Microsoft zvýšil štvrťročný zisk a tržby

Americký softvérový gigant Microsoft zvýšil v treťom finančnom štvrťroku čistý zisk medziročne o deväť percent na 18,3 miliardy dolárov. Jeho tržby sa zvýšili o sedem percent na 52,9 miliardy dolárov. Spoločnosť o tom informovala v dnešnej tlačovej správe. Výsledky tak prekonali očakávania analytikov.

Akcie spoločnosti Microsoft

V prepočte na jednu akciu Microsoft v štvrťroku, ktorý sa skončil 31. marca, zarobil 2,45 USD. Analytici pritom podľa prieskumu spoločnosti Refinitiv v priemere očakávali zisk 2,23 USD na akciu pri tržbách 51 mld. dolárov, informovala agentúra Reuters. Akcie Microsoftu po zverejnení výsledkov posilnili približne o päť percent.

K rastu tržieb spoločnosti prispel silný dopyt po cloudových službách. „Microsoft prekonal očakávania týkajúce sa tržieb aj zisku. Pozitívne prekvapili cloudové služby,“ povedal k výsledkom Microsoftu analytik XTB Jiří Tyleček. Poukázal na to, že tržby za cloudovú službu Azure vzrástli o 27 %, čo je oveľa viac, ako sa očakávalo.

Pokles predaja počítačov

Tyleček však tiež uviedol, že Microsoft teraz bojuje s klesajúcim dopytom po osobných počítačoch, ako aj videohrách, ktoré boli počas pandémie veľmi populárne. Podľa výskumnej spoločnosti International Data Corporation (IDC) celosvetový predaj osobných počítačov v prvom tohtoročnom kalendárnom štvrťroku medziročne klesol o 29 percent na 56,9 milióna zariadení.

Spoločnosť Microsoft začiatkom tohto roka oznámila, že v tomto roku plánuje prepustiť približne 10 000 zamestnancov, čo predstavuje takmer päť percent jej pracovnej sily.

Zdroj: ČTK

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *