Portugalsko uvoľní 2 miliardy eur na zmiernenie krízy v oblasti bývania

Portugalská vláda schválila opatrenia v hodnote dvoch miliárd eur (viac ako 50 miliárd eur) na zmiernenie krízy v oblasti bývania. Očakáva sa, že do roku 2030 sa vďaka týmto prostriedkom vytvorí v Portugalsku približne 33 000 bytov pre najodkázanejšie rodiny, ktoré bojujú s vysokými cenami nehnuteľností a nájomného. Informuje o tom agentúra Reuters. Podľa stredopravej vlády ide o najväčšiu verejnú investíciu do bývania za posledné desaťročia, ktorá však neohrozí rozpočtovú stabilitu.

Vládne financovanie

Plánovaných 10 000 nových bytov bude mať 100-percentné nenávratné financovanie a na zvyšných 23 000 bytov štát poskytne verejné dotácie vo výške 60 % nákladov na každý dom, uviedol minister infraštruktúry Miguel Pinto Luz. Opatrenie bude plne financované zo štátneho rozpočtu. Nadväzuje na viac ako dve miliardy eur, ktoré Portugalsko už vyčlenilo na výstavbu 26 000 domov do roku 2026.
„Do roku 2030 sa postaví približne 59 000 nových bytov. Ide o najväčšiu verejnú investíciu do bývania za posledné desaťročia s cieľom poskytnúť dôstojný domov tým, ktorí ho najviac potrebujú,“ povedal Pinto Luz.

Premiér Luis Montenegro uviedol, že jeho menšinová vláda je plne odhodlaná riešiť problémy s bývaním. Chce spolupracovať so súkromnými a družstevnými iniciatívami. Premiér povedal, že nové opatrenia neohrozia rozpočtovú rovnováhu. Portugalská bytová kríza má korene v chronickom nedostatku cenovo dostupných bytov, pričom tento problém sa ešte zhoršil príchodom bohatých cudzincov. Tých láka možnosť získať povolenie na pobyt výmenou za investovanie do nehnuteľností, ako aj daňové úľavy.

Turistický boom

Okrem toho turistický boom viedol k prudkému nárastu krátkodobých prenájmov na dovolenky, čo ďalej obmedzuje ponuku dostupného bývania pre miestnych obyvateľov. Podľa odborníkov na bývanie zo spoločnosti Confidencial Imobiliario je tento problém najvypuklejší v najväčších mestách vrátane hlavného mesta Lisabon, kde sa nájomné od roku 2015 zvýšilo o 94 % a ceny nehnuteľností vzrástli o 186 %. Pre porovnanie, ceny bytov v Prahe sa od roku 2015 zvýšili o takmer 150 percent.

Portugalsko nie je jedinou európskou krajinou, ktorá zápasí s problémami s bývaním. Grécko napríklad minulý týždeň uviedlo, že poskytne trojročné daňové úľavy majiteľom domov, ktorí zmenia svoje krátkodobé prenájmy na dlhodobé. Atény dúfajú, že sa tým obmedzia prázdninové prenájmy a vyrieši sa nedostatok bytov. Podobné opatrenia z rovnakých dôvodov už skôr prijali aj iné turistické destinácie, ako sú španielske Kanárske ostrovy, Berlín a Florencia.

zdroj: ČTK