Čílska ťažobná spoločnosť Codelco bude usilovať o získanie certifikátu, že ťažba medi prebieha udržateľným spôsobom.

Najväčší svetový ťažiar medi chce získať punc šetrnosti k životnému prostrediu

Čílska ťažobná spoločnosť Codelco bude usilovať o získanie certifikátu, že ťažba medi prebieha udržateľným spôsobom. Potvrdenie chce obdržať najneskôr do konca roku 2023.

Certifikát s názvom Copper Mark potvrdzuje, že ťažiar, ktorý ho získal, dobýva meď spôsobom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. Copper Mark vychádza zo štandardov Organizácie Spojených národov a má dať najavo, že ťažbu nerastných surovín je možné vykonávať zodpovedne.

„Od roku 2020 prebieha 100 percent našej činnosti v súlade so štandardmi, ktoré sú porovnateľné s kritériami vyžadovanými na udelenie medzinárodnej značky Copper Mark,“ uviedol Renato Fernandez, viceprezident čilskej spoločnosti Codelco, ktorá je najväčším ťažiarom medi na svete. „Veríme preto, že získanie tohto certifikátu prebehne hladko,“ dodal.

Aby spoločnosť Codelco certifikát získala, musí každý z jej dolov splniť 32 kritérií, podľa ktorých sa posudzuje udržateľnosť. Ide najmä o posúdenie emisií skleníkových plynov, zdravotnej bezpečnosti, rodovej rovnoprávnosti alebo ľudských práv a podobne. Pokiaľ Codelco Copper Mark obdrží, po troch rokoch bude musieť prejsť recertifikáciou.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *