Shell

Na pumpách pribudlo nové označenie palív. Vyznáte sa v ňom?

Na čerpacích staniciach v celej Európskej únii došlo koncom minulého roka k zmene, ktorá má uľahčiť tankovanie. A predovšetkým zabrániť tomu, aby ste do auta nenatankovali napríklad benzín namiesto nafty. Ide o zmenu označovania palív na tankovacích pištoliach, ktoré je identické s označením pri palivových nádržiach novo vyrobených áut.

Krúžok pre benzín, štvorec pre naftu

Palivá sú po novom označené jednotnými symbolmi: kruhom pre benzíny, štvorcom pre naftu a kosoštvorcom pre alternatívne pohonné hmoty ako LPG a CNG. V geometrickom symbole je vždy kombinácia písmena a čísla. Pri benzíne typicky E5 alebo E10, pri nafte B7.

Pýtate sa, čo písmeno a číslo znamenajú? Písmeno označuje druh použitej biozložky v palive. V prípade benzínov je to etanol, preto je označený kruhom a písmenom E. V prípade nafty ide o biodiesel, preto sa používa pri štvorci písmeno B. Číslo zase vyjadruje podiel biozložky v percentách. Pri benzínoch nájdete v Európe štandardne benzíny E5 alebo E10 s päť a desaťpercentným podielom biozložky. Bežná motorová nafta obsahuje 7-percentný podiel biozložky, preto nesie typicky označenie B7. Pri plynných alternatívnych palivách je v kosoštvorci uvedená len tradičná značka, čiže CNG, LPG alebo LNG.

Symboly sú jednotné v celej EÚ

V súvislosti s vývojom alternatívnych pohonných hmôt pribudnú v budúcnosti na čerpacích staniciach aj ďalšie označenia. Na európskych trhoch sa stretnete s označeniami E85, B10, B30 či B100, ktoré označujú palivá s vyšším podielom biozložky.

Nové symboly pribudli na stojanoch a zároveň sú takto povinne označené všetky novo vyrobené autá. Týmto spôsobom majú vodiči v každom štáte EÚ istotu, že do svojho auta natankujú správne palivo, ktoré bežne používajú. A to bez ohľadu na marketingový názov paliva.

Toto zjednotenie označovania si vyžiadalo výrazne odlišné pomenovanie palív v rôznych členských krajinách. Samozrejme, zavedenie jednotného označovania pohonných látok neznamená, že z čerpacích staníc zmiznú doterajšie marketingové názvy benzínov a nafty. Každá značka a stanica si ich prirodzene môže ponechať s tým, že musí súčasne používať aj nové symboly. Čiže napríklad na čerpacích staniciach Shell stále vodiči nájdu prémiové palivá označené ako Shell V-Power.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *