Kým Rakúšania kladú dôraz na životné prostredie, Slováci považujú po korone za najdôležitejšiu rastúcu ekonomiku

Pre Rakúšanov je dôležitejšia ochrana životného prostredia a trvalá udržateľnosť, Slováci si myslia, že podstatnejšia je ekonomická výkonnosť. Vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame a Slovenská akadémia vied (SAV). Prieskum zisťoval názor 1000 slovenských respondentov na to, ako by mal pokračovať život po karanténe, odpovede zbieral od 25. do 28. mája a následne ich porovnal s takmer 2000 odpoveďami obyvateľov Rakúska.

Viac sa zhodovali odpovede na voľbu medzi kupovaním lacnejších zahraničných výrobkov a drahších domácich. V tomto prípade boli odpovede respondentov v oboch krajinách o niečo podobnejšie, avšak dôraz na domáce výrobky bol o mierne vyšší v Rakúsku. Na Slovensku kupovanie drahších domácich výrobkov podporili skôr mladší a vzdelanejší respondenti.

„Porovnanie odpovedí respondentov na Slovensku a v Rakúsku dobre zodpovedá predstave Rakúska ako spoločnosti so silnejšie zastúpenými prívržencami trvalej udržateľnosti a postmaterialistických hodnôt. K tým sa na Slovensku približujú odpovede mladších respondentov. Napriek tomu, že Rakúsko disponuje silnejším hospodárskym výkonom ako Slovensko, v oboch krajinách mierne prevažuje názor, že krajiny postihnuté novým koronavírusom by si mali pomôcť skôr sami,“ uviedol Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.

Zdroj: TASR

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *