Jen a švajčiarsky frank žiaria

Japonský jen a švajčiarsky frank sú vďaka udalostiam z posledného mesiaca investormi čoraz viac vyhľadávané ako „bezpečné prístavy“.

 

Najmä najnovšie vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa znamenalo ďalší impulz pre rast hodnoty týchto mien. Nikto z investorov totiž nečakal, že Trump chystá pre mexický dovoz uvalenie colných taríf a rozpúta tým obchodné rozbroje na ďalšom fronte. Mexiko je pritom pre USA dôležitým obchodným partnerom.

 

Švajčiarsky frank tak k doláru najprv posilnil o 0,69 percenta a menový pár USD/CHF sa obchodoval v pomere 1,0008, čím sa priblížil svojmu maximu z 10. apríla tohto roka. Ku koncu týždňa sa tento menový pár obchodoval v pomere 0,9975.

 

Hodnota japonského jenu vzrástla k doláru o 1,11 percenta a menový pár USD/JPN sa obchodoval v pomere 108,41. K euru len posilnil o 0,75 percenta. Počas mája tak japonský jen posilnil k doláru celkovo o 3,15 percenta, k euru o celkovo o 2,72 percenta. Jen tak potvrdzuje svoju úlohu najbezpečnejšieho menového prístavu v období geopolitických kríz.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *