seoul-korea, soul

Izrael a Južná Kórea spolu podpíšu zmluvu o voľnom obchode

Vzájomné rúcanie obchodných bariér má viesť k zvýšeniu hospodárskej výmeny medzi Izraelom a Južnou Kóreou. Izrael podľa tamojšieho ministerstva hospodárstva vyjednáva podobnú dohodu aj s Vietnamom, Čínou a Indiou.

Zmluva o voľnom obchode medzi Izraelom a Južnou Kóreou má byť podpísaná už počas tohto týždňa. S odkazom na izraelské ministerstvo obchodu o tom informovala agentúra Reuters. V prípade Izraela pôjde o vôbec prvú dohodu tohto typu s niektorou z ázijských krajín.

Táto dohoda má za cieľ výrazne zvýšiť objem obchodu medzi spomínanými krajinami prostredníctvom odbúravania prekážok v podobe colných taríf. Súčasťou je tiež klauzula o podpore vzájomných investícií medzi oboma krajinami.

Celkový obrat obchodu medzi Južnou Kóreou a Izraelom dosiahol v roku 2020 okolo 2,4 miliardy dolárov. Približne dve tretiny náležali na dovoz tovaru a služieb do Izraela, uviedlo izraelské ministerstvo hospodárstva. Bez cla by tak mohlo začať obchodovať viac ako 95 percent objemu tovaru a služieb. Izrael tiež usiluje o dosiahnutie podobnej dohody s ďalšími ázijskými krajinami, napríklad s Čínou, Vietnamom alebo Indiou.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *