ropa

Cena ropy sa dostala na štvortýždňové maximá. Dopyt po nej porastie

Barel ropy typu brent sa vo štvrtok obchodoval za bezmála 67 dolárov. Na takejto úrovni sa ropa ocitla naposledy pred štyrmi týždňami. Po miernom ochladení trhu nasledujúcom po zasadnutí krajín skupiny OPEC+ sa trend začína obracať.

Cena ropy pridala v stredu skoro päť percent a počas štvrtka ešte 0,5 percenta. Barel ropy typu brent sa obchodoval za necelých 67 dolárov, čo je najvyššia úroveň od 17. marca. Cena ropy WTI sa vo štvrtok ustálila na 63,46 dolárov za barel.

Za zdražovaním čierneho zlata stoja najmä pozitívne dáta z americkej ekonomiky a predpoveď rastu dopytu po rope zo strany Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA). Trh na správy reagoval rastom v očakávaní, že ropa skutočne začne zdražovať, čo sa nakoniec stalo.

Globálny dopyt po rope má podľa IEA tento rok vzrásť o 5,7 milióna barelov denne, podľa organizácie OPEC dokonca o 5,95 milióna. Predpovede berú do úvahy oživujúcu globálnu ekonomiku i pomerne priaznivo postupujúce očkovanie v ekonomicky významných oblastiach sveta. To predznamenáva, že sa kľúčoví hráči globálneho ropného trhu čoskoro dočkajú rozvoľnenia, čo ďalej dopyt po rope podporí.

 

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *