Čína plánuje zníženie daní a podporu pôžičiek aby pomohla spomaľujúcej ekonomike

Čínska vláda plánuje veľké kroky k podpore jej spomaľujúcej ekonomiky. Pôjde predovšetkým o veľké zníženie daní, podporu voľnejšej úverovej politiky bánk a o fiškálne stimuly predovšetkým v oblasti stavebníctva. Ekonomika totiž vykázala najnižší medziročný rast za posledných tridsať rokov.

Čína cieli na ekonomický rast medzi 6 a 6,5% v roku 2019. Musí preto zrýchliť.  Aj to sú slová premiéra Li Kegianga. Vo svojom prejave pred Čínskym parlamentom dodal, že tento rok bude pre Čínu náročnejší, než ten predchádzajúci. Upozorňoval na mnoho rizík a výziev, ktoré môžu byť predvídateľné, ale aj nepredvídateľné a je nutné sa pripraviť na tvrdý boj. Fiškálna politika Číny má byť jedným z motorov vysokého plánovaného rastu. Zníženie daní má dosahovať objemu takmer 300 miliárd dolárov.

Hlavný ekonóm ING v Číne Iris Pang poznamenal, že žiadny pacient neberie toľko liekov, pokiaľ nie je naozaj chorý. Jedná sa o analógiu na ekonomiku Číny. Pokiaľ by bola táto ekonomika v poriadku, nebolo by nutné toľko štátnych zásahov k dosiahnutiu dobrých výsledkov.

Otázkou je zároveň aj to, či je možné dáta z Číny brať ako 100% správne. Či situácia v Číne nie je v skutočnosti vážnejšia, než je jej vláda ochotná priznať. Rok 2019 tak bude pre obchodníkov s čínskou menou zaujímavou jazdou, keď úspech, či neúspech ambicióznych plánov bude kopírovať kurz juanu k ostatným svetovým menám.

Čítajte tiež:

Trump: clá na čínsky dovoz zatiaľ odložíme.

Čínska obchodná delegácia hlási úspech.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *