Donald Trump tvrdo kritizuje FED

Americký prezident Donald Trump znovu veľmi kriticky vystúpil proti politike FEDu. Uviedol, že monetárna politika Federálneho rezervného systému dlhodobo silne prispieva k rastúcej hodnote doláru, čím poškodzuje americkú konkurencieschopnosť.

Trump vyhlásil: ,,Vo FEDe máme gentlemana, ktorý má zrejme veľmi rád vidinu silného doláru. To ja tiež, avšak v takej miere, ktorá bude dobrá pre našu krajinu a nie v tak prehnanej miere, aby nám bránila obchodovať s ostatnými krajinami.“

Nie je to prvá otvorená kritika na adresu guvernéra FEDu, Jerome Powella. FED zvýšil v priebehu minulého roka úrokové sadzby celkom štyrikrát. Momentálne je v pláne trpezlivo čakať ako sa vyvinie ekonomická situácia na domácej pôde, aké budú predikcie globálneho ekonomického rastu a ako nakoniec dopadne obchodná vojna medzi USA a Čínou.

Hodnote doláru by totiž pomohla uvoľnenejšia monetárna politika, ktorá by mohla jeho hodnotu mierne oslabiť. J. Powell ale naopak oznámil, že sa podobnými výčitkami zo strany prezidenta nenechá ovplyvniť a zdôraznil nezávislosť FEDu na americkej vláde. Aj keby ho Trump vyzval k rezignácií, neurobil by to.

Zdroj: Reuters

Čítajte tiež:

Trump: clá na čínsky dovoz zatiaľ odložíme.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *