biden, usa, kongres

Biden podpísal balík v hodnote 1,2 bilióna dolárov na udržanie fungovania vlády

Americký prezident Joe Biden dnes podpísal balík výdavkov na chod vlády v hodnote 1,2 bilióna dolárov, uviedol Biely dom vo svojom vyhlásení. Viac ako polovici amerických federálnych agentúr vrátane kľúčových ministerstiev inak hrozilo, že budú musieť prerušiť prácu. Teraz budú mať z čoho financovať svoju činnosť do konca septembra.

Schválení Výdajového Balíku a Snahy o Vyhnání Shutdownu

Výdavkový balík, ktorý má zabrániť tomu, aby niektorým ministerstvám došli peniaze a spustil sa takzvaný shutdown, už v piatok schválila Snemovňa reprezentantov a po nočných odkladoch aj Senát. Zostávalo už len získať prezidentov podpis.

Teoreticky sa lehota na shutdown skončila o polnoci miestneho času na východnom pobreží USA. V praxi sa však činnosť vlády nezastavila. Biely dom dal úradom pokyn, aby pokračovali v činnosti, keďže bolo jasné, že návrh zákona o rozpočte prejde Kongresom.

Bidenův Kompromis: Rozpočet a Další Kroky v Kongresu

Z teraz schváleného rozpočtového balíka sa financuje veľká časť fungovania vlády USA. „Táto dohoda predstavuje kompromis, čo znamená, že ani jedna strana nedostala všetko, čo chcela,“ priznal Biden. „Extrémne škrty“ v rozpočte, ktoré požadovali republikáni, sa nepodarilo presadiť. Biden tiež vyzval Kongres, aby schválil novú pomoc Ukrajine a zákon o migrácii na ochranu hraníc. „Je čas, aby sme to urobili,“ povedal Biden.

Finanční Aspekty Rozpočtového Balíčku

Rozpočtový balík zahŕňa financovanie obrany, ministerstva vnútornej bezpečnosti a ministerstva práce. Nezahŕňa však novú finančnú pomoc USA Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej ozbrojenej agresii. Tento návrh v súčasnosti uviazol v Snemovni reprezentantov.

Teraz schválený rozpočet tiež ďalej pozastavuje financovanie Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA). Najnovšie izraelské obvinenia, že jednotliví zamestnanci OSN sa mohli podieľať na masakre, ktorú 7. októbra v Izraeli spáchalo islamistické hnutie Hamas, viedli k zrušeniu financovania medzinárodnej

Zdroj: čtk

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *