Austrálska centrálna banka znižuje úrokové sadzby

Austrálska centrálna banka v minulom týždni prikročila k zníženiu úrokových sadzieb. Základná sadzba pritom klesla na rekordne nízku úroveň. Uvoľnenie monetárnej politiky reaguje predovšetkým na znižujúce sa tempo rastu austrálskej ekonomiky.

Austrálska banková rada schválila pokles základnej úrokovej sadzby o 0,25 percentuálneho bodu na súčasných 0,75 percenta. Podľa oficiálneho vyhlásenia bola hlavným dôvodom obava z určitého zvratu v raste austrálskej ekonomiky, ktorá rastie najpomalšie za uplynulých desať rokov, v dôsledku celkového globálneho ochladenia, poklesu tržieb na trhu rezidenčného bývania a stále trvajúceho obchodného konfliktu medzi USA a Čínou. Guvernér tamojšej centrálnej banky Phlip Lowe však ohľadom budúceho vývoja zostáva optimistický a verí, že zníženie úrokových sadzieb, nová daňová politika a rozsiahle vládne investície do infraštruktúrnych projektov podporia dynamiku rastu australského hospodárstva.

V nadväznosti na zníženie úrokových sadzieb sa hodnota austrálskeho dolára voči americkému doláru prepadla o 0,75 percenta a menový pár AUD/USD sa obchodoval v pomere 0,6669 – teda na najnižšej hodnote za celý rok 2019.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *