plynovod

Angela Merkelová nevylučuje uvalenie sankcií na plynovod Nord Stream 2

Nemecko vraj zvažuje uvalenie sankcií na takmer dokončený plynovod Nord Stream 2, ktorý by mohol privádzať zemný plyn z Ruska do Európy. Akcia by mohla byť odvetou za údajnú otravu ruského opozičného predáka Navalného, ​​za ktorú je možno zodpovedný Kremeľ.

Spolková kancelárka Angela Merkelová čelí podľa agentúry Reuters silnejúcemu tlaku zo strany členov jej materskej CDU, aby zablokovala dokončenie plynovodu Nord Stream 2. Ten je už z viac ako deväťdesiatich percent hotový a po sprevádzkovaní by mal zdvojnásobiť objem dodaného zemného plynu z Ruska do Nemecka. Začatie prevádzky je pritom naplánované už na budúci rok.

Dôvodom je zdravotný stav Alexeja Navalného, ​​ktorý bol prevezený do Nemecka s podozrením na otravu látkou typu Novičok. Spolkový minister zahraničia Heiko Mass vyhlásil, že Rusko musí byť nápomocné pri vysvetlení okolností údajnej otravy Navalného, ​​inak nie je vylúčený variant, že Moskva bude čeliť práve stiahnutiu Nemecka z projektu Nord Stream 2. Na otázku Reuters, či Merkelová s Massom súhlasí, kancelarkin hovorca Steffen Seibert odpovedal, že ,,kancelárka zdieľa postrehy ministra zahraničia“.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.