US trhy dňa 6.3.18 – na úvod týždňa pozitívne seansy

Prvotné pondelkové seansy tohto týždňa museli potešiť investorov, nakoľko z pôvodného negatívneho otvorenia indexov nakoniec vyplynul celkom solídny záver, ktorý čiastočne napravil piatkový prepad a index DJIA zastavil štyri negatívne obchodne dni za sebou. Investori sa pomerne viac zamerali na vplyv pozitívnych ekonomických dát a nechali obchodné vojny v pozadí. Trhom taktiež pomohol technický obrat slabších akcií a podporil širšie trhové zisky.
Ako sa teda darilo hlavným US akciovým indexom?
Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 24874 bodov, t. j. nárast o 1,4% (bodovo o 336 bodov).
Technologický index Nasdaq Composite spevnil o 1% na hodnotu 7330 bodov, a rovnako sa darilo širšiemu benchmarku SP 500, ktorý zatváral na hladine 2720 bodov (+1,1%) s tým, že všetkých 11 sektorov skončilo v plusoch, pričom boli ťahané utilitami a financiami.
Vplyv na trhy mali tentokrát aj volebné udalosti v Európe, pričom nedeľné talianske voľby priniesli zisky populistickým euroskeptickým stranám, ktoré vykázali lepšie výsledky, než sa čakalo. Avšak signalizuje to predĺženú politickú neistotu tretej najväčšej ekonomiky eurozóny.
Naopak, v Nemecku sa podarilo zostaviť veľkú koaličnú vládu, keď sociálni demokrati hlasovali za jej genézu. Kancelárka Merkelová bude teda už štvrtýkrát vo funkcii. Nemecko má teda po viac než 5 mesiacoch neistoty konečne vládu.
Pre utorkové obchodovanie sú podľa ekonomického kalendára k dispozícii makro dáta v zložení Redbook, továrenské objednávky za január s očakávaním -1,2%, rovnako prehovoria zástupcovia centrálnej banky FED.
Na dlhopisových trhoch sa benchmarkové štátne dlhopisy pohybujú na týchto výnosoch: US 10Y Treasury Note výnos 2,873%, German 10Y Bund 0,642% a japonský 10Y Bond nesie 0,057%.
Na komoditných trhoch sa dostala ropa WTI na NYMEX na kurz 62,58 USD za barel a ropa Brent stojí 65,45 USD za barel (+1,6%). Zlato na COMEX pridáva cca 3 USD na cenu 1323 USD za trójsku uncu. Striebro stojí 16,455 USD za trójsku uncu.
Na forexe sa vzťah menového páru EUR/USD nachádza na hranici 1,2341 a vzťah USD/JPY je na čísle 106,04.
Indikácie US futures na otvorenie indexov smerujú do plusov a DJIA je +59 bodov a SP 500 +4,75 bodov.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *