US trhy dňa 28. 3. 18 – ďalší volatilný výkyv akcií

US akcie spočiatku vyvolávali dojem pokračujúceho nadšenia z úvodu týždňa, kedy napr. index DJIA zaznamenal tretí najväčší bodový nárast v histórii, a aj ostatné indexy mali spočiatku solídne plusové hodnoty. Avšak postupom času toto momentum nevydržalo a indexy sa následne ocitli v negatívnych teritóriách, kde aj zostali v záverečných fázach seansy pri uzatváraní obchodného dňa v utorok.
Opätovné oslabenie trhov možno odvodzovať z obáv z potenciálnej obchodnej vojny medzi Čínou a USA, nakoľko investori už z opatrení obchodných partnerov ocenili pravdepodobnosť týchto ochranárskych praktík a ich dopad na trhy.
Prezident Trump mieni uvaliť colné tarify v hodnote až 50 mld. USD na čínske tovary, na čo by samozrejme nadväzovali určité protiopatrenia Číny. Napriek tomu, posledné vyjadrenia čínskeho premiér Li Keqiang vyvolávajú istú nádej, že obe zainteresované strany budú riešiť záležitosť rozumne za rokovacím stolom.
Navyše, na trhoch je citeľný rotačný pohyb smerom od titulov z technologického sektora, tzv. „high-flying tech“ akcie. Avšak zatiaľ nie je jasné, kde a do akých inštrumentov budú tieto prostriedky znovu umiestnené.
Hlavné US akciové indexy skončili nasledovne: blue chips index Dow Jones Industrial Average skončil na úrovni 23857 bodov (-1,4%) s tým, že 25 komponentov z 30 v indexe skončilo v mínuse. Ďalší index, technologický Nasdaq Composite zakončil seansu oslabením o -2,93% na hodnote 7008 bodov. Širší index SP 500 zatváral na úrovni 2612 bodov (-1,7%) s tým, že 7 z 11 hlavných sektorov skončilo nižšie.
V súčasnej dobe chýbajú do konca marca už len dva obchodné dni a indexy sú v negatívnych výkonnostných teritóriách. DJIA je -4,7% za marec a od začiatku roku -3,5%. SP 500 zatiaľ klesol v priebehu mesiaca o -3,7% a Nasdaq Composite oslabil o -3,6%.
Stredajšie obchodovanie má k dispozícii zaujímavé makro dáta s ekonomickou silou. Ide o aplikácie nových hypoték, US HDP za 4.Q.  s očakávaním rastu o 2,7%, ďalej obchodné bilancie s možným deficitom -74 mld. USD, korporátne profity, maloobchodné a veľkoobchodné zásoby, ďalej čakajúce predaje domov s cifrou v konsenze 3% a taktiež tradičné stredajšie zásoby ropy podľa EIA.
Na komoditných trhoch sa dostala ropa WTI na NYMEX na kurz 64,50 USD za barel (-1,16%) a ropa Brent stojí 69,48 USD za barel (-0,9%). Zlato na COMEX má cenu 1345 USD za trójsku uncu.
Na forexe je menový pár EUR/USD na hranici 1,2392 a vzťah USD/JPY je na čísle 105,47.
Indikácie US futures majú skôr mínusové stavy, pričom DJIA je -64 bodov, Nasdaq 100 je -58 bodov a SP 500 má číslo -8,50 bodov.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *