US trhy dňa 19.3.18 – týždenné straty indexov

US akciové trhy na Wall Street sa síce v piatok mierne posunuli do plusových teritórií, avšak to nemohlo vyrovnať predchádzajúce straty v týždni. Index SP 500 zastavil 4 dennú negatívnu bilanciu po vydaní dobrých ekonomických správ. Hlavnými brzdiacimi vplyvmi boli globálne obchodne tenzie (možnosť obchodných vojen, colné tarify), a rovnako výmeny rozhodujúcich predstaviteľov Trumpovej administratívy.
Hlavné US akciové indexy teda skončili svoje obchodovanie na týchto stavoch:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average zatváral na úrovni 24946 bodov, t. j. +0,3% (bodovo 72 bodov), ďalej to bol technologický index Nasdaq Composite s uzávierkou na 7482 bodov (neutrálny výsledok) a širší benchmarkový index SP 500 skončil na hladine 2752 bodov, t. j. +0,2%.
Týždenné zhodnotenie bohužiaľ zaostalo v mínusoch a DJIA stratil -1,5%, Nasdaq Composite odovzdal -1% a SP 500 oslabil o -1,2%.
Pri obchodovaní sa vyskytol opakujúci sa fenomén quadruple-witching day, čo znamená štvornásobnú expiráciu splatností futures na indexy a akcie, a rovnako opcií na indexy a akcie. Je to spojené s pomerne vyššou volatilitou a silnejšími objemami. Bolo zobchodovaných 9,253 mld. akcií, čo je najviac od 9. februára t. r. a piaty najvyšší objem v roku 2018.
Samozrejme, že na trhu pretrváva politická neistota, najmä ide o zmeny v Trumpovej administratíve, kde bol naposledy menovaný L. Kudlow riaditeľom ekonomického výboru. Tento ukazovateľ neistoty má názov Geopolitical Risk Index (GRI), a v súčasnej dobe dosiahol 15-ročného maxima, t. zn. najviac od invázie do Iraku v roku 2003.
Pre úvodný obchodný deň nového týždňa nie sú k dispozícii žiadne zásadné indikátory podľa ekonomického kalendára. Avšak investory sa sústredia na utorkové zahájenie dvojdňového zasadania FOMC FED v dňoch 20. – 21. 3. 2018, kde sa čaká zmena úrokových sadzieb zo súčasný 1,5% o 25 bp. Pravdepodobnosť takejto zmeny FED Funds je vyjadrená na futures trhu šancou na úrovni 91,6%, čo je signifikantní číslo.
Trh je v túto chvíľu naladený na tri zvýšenia sadzieb v t. r., a taktiež toto zvýšenie je v trhu zapracované. Prípadné 4 zvýšenia sadzieb ešte nie je na trhoch ocenené.
Na komoditných trhoch sa nachádza ropa WTI na NYMEX na hranici 61,98 USD za barel a ropa Brent stojí 65,84 USD za barel. Zlato na COMEX sa obchoduje za 1308,70 USD za trójsku uncu.
Na forexe je menový pár EUR/USD na úrovni 1,2271 a vzťah mien USD/JPY je na čísle 105,83.
Indikácie US futures smerujú do mínusu, pričom DJIA je -130 bodov a SP 500 -14,65 bodov.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *