US trhy dňa 12. 3. 18 – marcové oživenie trhov

Na akciových trhoch USA sa na úvod marca t. r. podaril rozjazd, kedy sa akciové burzy vrátili k rastovému trendu v nadväznosti na zavedenie colných taríf na dovoz ocele a hliníku zo strany USA, avšak s mnohými výnimkami pre dlhodobých partnerov v obchode s týmito komoditami. Rovnako, upokojenie geopolitickej situácie priniesla dohoda o možnom mítingu US prezidenta Trumpa so severokórejským vodcom Kimom niekedy v máji t. r.
Z tohto dôvodu taktiež index DJIA opäť uzavrel nad hodnotou 25 tis. bodov a technologický index Nasdaq Composite si pripísal po prvýkrát od 26. januára t. r. nový rekord.
K rastu prispeli taktiež údaje z trhu práce, pričom očakávaný údaj 222 tis. pracovných miest bol preplnený číslom 313 tis. nových miest (stále platí, že trh práce je najsilnejší za dve dekády). Celková nezamestnanosť zostala nezmenená na úrovni 4,1%.
Takže koncové hodnoty hlavných US akciových indexov vyzerajú nasledovne:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average skončil na úrovni 25335 bodov (+1,8%) s týždenným ziskom 3,3%. Technologický index Nasdaq Composite zatváral na hodnote 7560 bodov (+1,8%), a za týždeň posilnil o plných 4,2%. Ide o nový rekordná zápis indexu, pričom naposledy sa tento fakt udial 26. januára t. r. Širší index SP 500 sa posunul o 1,7% na hladinu 2786 bodov a za týždeň si pripísal zisk 3,5%. Najviac sa darilo sektorom financií, priemyslu a technológií s rastom viac než 2%.
Pokiaľ ide o ďalšie informácie, hovorí sa o možnej rastúcej inflácii, ktorá by taktiež mohla vytvoriť tlak na centrálnu banku FED a urýchlenie rastu sadzieb, čo sa taktiež neobíde bez vplyvu na akciový trh. V tejto chvíli sa dokonca hovorí o 3-4 zvýšeniach benchmarkovej úrokovej sadzby overnight banking rate (FED Funds) a miera realizácie či pravdepodobnosti je momentálne na čísle 62,7% -63%, keďže sa na trhu práce viac ľudí vracia do tovární.
Dnešní ukazovateľ na trhu v USA bude iba stav štátneho rozpočtu s očakávaným deficitom -216 mld. USD za február t. r.
Na komoditných trhoch sa dostala ropa WTI na NYMEX na kurz 61,81 USD za barel a ropa Brent stojí 65,20 USD za barel. Zlato na COMEX stojí 1320,70 USD za trójsku uncu.
Na forexe je menový pár EUR/USD na hranici 1,2330 a vzťah USD/JPY je na čísle 106,48.
Indikácie US futures odrážajú kladné naladenie, pričom DJIA je +97 bodov a SP 500 je +8,70 bodov.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *