univerzita

Slovensko rozdelí vysokým školám 53 miliónov eur na modernizáciu

Slovenské ministerstvo školstva vyčlenilo 53 miliónov eur, na modernizáciu budov a internátov verejných a štátnych vysokých škôl, od čoho si sľubuje zníženie vysokého investičného dlhu na infraštruktúre. Novinárom to dnes povedal minister školstva Daniel Bútora.

Podľa Bútoru je program rekonštrukcie budov vysokých škôl aj jedným z malých krokov v snahe zabrániť tzv. úniku mozgov, teda odchodu mladých ľudí do zahraničia. Mnohí Slováci už dlhodobo odchádzajú študovať do zahraničia, najmä do Českej republiky, kde si zároveň hľadajú prácu.

Slovenské vysoké školy majú investičný dlh vo výške stoviek miliónov eur

Slovenské vysoké školy majú investičný dlh vo výške stoviek miliónov eur. Toto je jeden z krokov týkajúcich sa investičného dlhu,“ povedal o projekte Bútora. Dodal, že štát prispeje z fondu obnovy maximálne 9,9 milióna eur (235 miliónov korún) na jeden projekt modernizácie, ktorého podmienkou je dosiahnuť minimálne 30-percentnú úsporu energie. Práce musia byť ukončené najneskôr v prvej polovici roka 2026.

Z vyhlásenia Ministerstva školstva SR vyplynulo, že najstaršia a najväčšia univerzita v krajine, Univerzita Komenského v Bratislave, nebude môcť program využívať podľa plánu. Tá v júni oznámila, že pripravila projekt rekonštrukcie internátov za 34,5 milióna eur. V tom čase tiež uviedla, že štát s vyhlásením dotačného projektu otáľa. Podľa ministerstva by sa program mohol spustiť až po revízii plánu rekonštrukcie.

V najbližších týždňoch plánuje ministerstvo školstva vyhlásiť ďalší dotačný projekt z fondu rekonštrukcie, a to na programy spolupráce vysokých škôl. Tento program tiež počíta s rekonštrukciou univerzít.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *