Tempo rastu slovenskej ekonomiky sa v druhom štvrťroku tohto roka medziročne spomalilo na 1,9 % z 2,7 % v prvom štvrťroku. Ide o najhorší výsledok za posledný rok. V porovnaní s prvým štvrťrokom sa hrubý domáci produkt (HDP) zvýšil o 0,4 percenta. ČTK o tom dnes informoval Štatistický úrad SR, ktorý tak potvrdil svoj odhad z augusta.
Na čele rebríčka bol domáci dopyt
„K hospodárskemu výkonu prispel najmä domáci dopyt, ktorý po minuloročnom prepade rástol rýchlejším tempom ako na začiatku roka. Podporili ho pokračujúce vyššie výdavky domácností a verejného sektora. Vývoz a dovoz rástli rýchlejšie, zatiaľ čo investičná aktivita bola najslabšia za posledné dva roky,“ uviedli štatistici.
Spomaľujúca sa inflácia vytvorila priestor pre vyššiu reálnu spotrebu domácností, ktorá sa medziročne zvýšila o 2,5 %, uviedol štatistický úrad. Spotreba verejného sektora v druhom štvrťroku medziročne vzrástla o 4,8 %. Investície sa po zohľadnení inflácie zvýšili len o 0,7 percenta.
Rozdiely oproti zvyšku EÚ
„Hoci sa ekonomika v druhom štvrťroku spomalila, naďalej rástla výrazne vyšším tempom ako priemer EÚ alebo eurozóny. Očakávame, že hlavným motorom rastu bude v tomto roku spotreba domácností, ktorá bude ťažiť z dobrých podmienok na trhu práce a ústupu inflácie,“ napísal v komentári Matej Horňák, analytik bankového domu Slovenská sporiteľňa. Ľubomír Koršňák, ekonóm UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, uviedol, že oživenie spotreby domácností nemusí byť dlhodobo udržateľné na úrovni prvého polroka tohto roka, a to aj kvôli inflácii. Očakávané oživenie zahraničného dopytu podľa neho dostáva trhliny, pretože sa nedarí reštartovať kľúčový trh slovenských exportérov, Nemecko.
Všetkých desať sledovaných skupín odvetví dosiahlo v druhom štvrťroku rast pridanej hodnoty, pričom kľúčový priemysel zaznamenal rast o 1,5 %. Darilo sa najmä výrobe potravín, nápojov a tabakových výrobkov, ako aj podnikom vo výrobe drevených a papierových výrobkov a polygrafii. Hlavný motor slovenskej ekonomiky, a to výroba dopravných prostriedkov, vykázala 0,4-percentný rast pridanej hodnoty.
Zdroj: ČTK