Kanadský dolár na hrane

Saudská vláda v nedávnej minulosti odvolala svojho veľvyslanca v Ottawe, zakázala kanadskému vyslanci, aby sa vrátil domov a zakázala nový obchod medzi oboma krajinami a tvrdo vyjadrila svoj nesúhlas s tým, že Kanada vyzvala na prepustenie aktivistov za ľudské práva. Spor odradil firmy od už tak veľmi skromné bilaterálne obchodné aktivity v hodnote takmer 4 miliardy dolárov ročne. Kanadský vývoz do Saudskej Arábie dosiahol v roku 2017 zhruba 1,12 miliardy dolárov, čiže 0,2 % z celkovej hodnoty kanadského vývozu.

Na tomto pozadí sa potom pár USD/CAD, ktorý je zakliesnený medzi eskalující obchodnou politikou USA a iným konštruktívnym cyklickým výhľadom, ktorý stále zaručuje postupné zvyšovanie sadzieb, nachádza takmer na zlomovom bode.

Vzhľadom k prirodzenému vystavenie fluktuácii cien komodít a obchodnému napätie tiež USD/CAD funguje ako zaistenie proti tzv. carry trade. Kľúčovým parametrom pre pohyb oboch „single currency“ bude dôsledok rozhodnutia o spoločenstvo NAFTA, voči ktorému má Kanada silné výhrady, a to najmä preto, že dohoda aj naďalej obmedzuje jej „automotive industry“ v zmysle zdaňovaní exportu do USA. Na druhej strane je potom cca 75 % kanadského exportu smerované do USA a táto obchodná výmena je pre Kanadu kľúčovou.

Pohyb v energetickom sektore, najmä kríza okolo Iránu, hovoria aj pre CAD, keď je výpadok čiastočne kompenzovaný obchodné vojnou medzi USA a Čínou.

Obe krajiny potom v septembri očakávajú pohyb na IR; FED aj BOC a podľa odhadov trhu zvýši svoje základné sadzby o 25 bpc a z pohľadu úrokového diferenciálu nedôjde k silnému prehĺbeniu rozdielov jednotlivých národných úrovní. Pokiaľ dôsledky rokovania o NAFTA dopadnú úspešne, je možno predpokladať silný impulz nielen pre americký akciový trh, ale najmä pre kanadský dolár (CAD), a to z vyššie uvedených dôvodov. Dokresľujúcich informácií je potom bilaterálne rokovania medzi Kanadou a EÚ o zóne voľného obchodu na podobnej úrovni, akú má Kanada s Japonskom a súčasne i finiš obchodných dohôd medzi EÚ a Japonskom. Ak by tieto krížové dohody dobre dopadli a premietli by sa do praxe, vytvoril by sa tak veľmi silný obchodný blok, ktorý by kúpyschopnú dopytom a technologickú vyspelosti zaujal rolu lídra na medzinárodnom trhu.

Graf 1 .: USD / CAD daily

Graf 2 .: USD / CAD weekly

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *