Bitcoin: Cena klesla o 20% z tohtoročného maxima

Bitcoin dosiahol tohtoročné maximum 26. júna, kedy jeho cena dosahovala 13 868 dolárov. Išlo o nárast o takmer 250 % od rovnakého dátumu minulého roka. Od dosiahnutia dočasného tohtoročného maxima dochádza k pozvoľnému poklesu jeho ceny. Začiatkom tohto týždňa sa táto kryptomena obchoduje okolo 11 400 dolárov. Jedná sa teda o pokles približne o 20%.

Zvýšenie ceny Bitcoinu určite vyčarilo úsmev na tvári rade ťažiarom, ktorí sa pri cenách v roku 2018 pohybovali na hrane rentability. To platilo aj pre veľkých ťažiarov s dlhodobou dodávkou lacnej elektriny, ktorá je pre ich fungovanie kľúčová. Ťažba Bitcoinu a niektorých ďalších kryptomien je totiž extrémne náročná na elektrickú energiu.

Aktivita ťažiarov po júnovom raste ceny prudko vzrástla a už teraz dosahuje historicky najvyššie hodnoty. Spolu s rastom ceny ovplyvňuje aktivitu ťažiarov aj plánované polenie odmien za ťažbu. Vďaka spomínanému polenie dôjde k obmedzeniu ťažby nových Bitcoin, čo zníži ich dostupnosť. S nižšou dostupnosťou a rastúcim záujmom tak možno očakávať výkyvy cien. Ťažiari a majitelia Bitcoin potom dúfajú vo výrazný výkyv smerom nahor.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *