Americké blue chips budúci rok porastú, pokiaľ sa USA a Čína nakoniec dohodnú

Americko-čínska obchodná vojna znížila podľa analytikov zisk na akciu o dvanásť dolárov. Z toho vyplýva, že jej ukončenie môže americkým akciám výrazne pomôcť.

Aktuálna býčia nálada na amerických (ale i svetových) akciových trhoch najskôr pretrvá aj do budúceho roka. Avšak rast ziskov firiem bude podľa analytika JP Morgan Dubravka Lakos-Bujase závisieť predovšetkým od vývoja americko-čínskych rokovaní o novom nastavení obchodných vzťahov.

Tie majú na ceny akcií vplyv už dnes. Dubravko Lakos-Bujas odhadol, že obchodná vojna medzi USA a Čínou stála americké spoločnosti dvanásť dolárov, o ktorých je zisk na akciu nižší, než by mohol byť, keby sa obchodné vzťahy urovnali. Tým pádom tiež utrpela hodnota najlepších piatich stoviek titulov, ktoré sú zahrnuté do burzového indexu S&P 500.

Ak sa teda podarí novú obchodnú dohodu medzi USA a Čínou dotiahnuť do úspešného konca, mohol by priemerný zisk na akciu u amerických spoločností vzrásť až o desať percent počas budúceho roka. Podľa analytika banky JP Morgan by sa počas budúceho roka mohla tiež výrazne zmierniť volatilita ceny akcií na Wall Street. V tom by mohla zohrať svoju pozitívnu úlohu pokračujúca uvoľnená menová politika amerického Fedu.

 

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *