Taiwan intervenuje na trhu v prospech svojej meny, tvrdí USA

Americké ministerstvo financií pridalo Taiwan na zoznam krajín, ktoré používajú intervencie na devízových trhoch na oslabenie svojej meny s cieľom podporiť domáci tovar na globálnom trhu. Američania ostrov radia k krajinám ako je Vietnam alebo Švajčiarsko.

Taiwanská centrálna banka sa v nedeľu ohradila proti zaradenie krajiny na zoznam amerického ministerstva financií, kam radí krajiny, ktoré využívajú intervenciu proti vlastnej mene, aby zlepšili svoju exportnú pozíciu. Taiwan vraj nikdy nevyužíval kurz svojej meny k získaniu neférových ​​obchodných výhod na globálnom trhu, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na taiwanskú centrálnu banku.

Taiwanská centrálna banka oznámila svoje stanovisko americkému ministerstvu financií a odmietla spôsob, akým Američania k svojim záverom došli. „Kvôli prebiehajúcim obchodným sporom medzi USA a Čínou považujeme štandardy pre posudzovanie manipulácie s kurzami mien za nesprávne indikátory, ktorými by sa dala hospodárska, obchodná a kurzová politika u obchodných partnerov USA posudzovať,“ uviedla centrálna banka Taiwanu.

Americké ministerstvo financií zrejme zareagovalo na skutočnosť, že taiwanský export najmä technologického tovaru zaznamenal počas pandémie obrovský rast. Taiwan tak vďaka tomu zvýšil svoju aktívnu obchodnú bilanciu so Spojenými štátmi.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *