O obchodovaní

Každý, kto niekedy videl film s tematikou finančných trhov, s obchodníkom na finančných trhoch sa stretol ako s veľkým filmovým hrdinom. Oblek šitý na mieru, napomádované vlasy, každé ráno z parádneho terasového bytu alebo superluxusného sídla limuzínou do kancelárie na Wall Street, kde do noci nekompromisne valcuje finančných dravcov, aby potom svoj úspech zapil v luxusnom bare superdrahými drinkami. V kine atraktívne, ale realita je iná.

História obchodovania nie je tak dlhá, ako by ste možno očakávali. Siaha do 14. storočia, v belgických Brugách, kde rodina „Van den Buerse“ vo svojich hostincoch venovala sprostredkovanie bezpečného útočiska pre obchodníkov z celej Európy, ktorí tu prespávali a uskutočňovali obchodné transakcie. Keďže bol charakteristickým znakom obchodníka v tej dobe mešec, latinsky „bursa“, začalo sa okolí hostincov hovoriť „burza“. A rovnaký názov (Beurs – burza) znášala inštitúcia zriadená v roku 1531 v Antverpách, na ktorej sa historicky prvýkrát začali obchodovať cenné papiere – podiely na obchodných transakciách, zmenky, mince alebo emisie cenných papierov.

Vývoj obchodovania bol ovplyvnený mnohými historickými momenty, od parnej revolúcie po vynález telefónu, ale v podstate sa nezmenil. Kúpiť, predať, zarobiť – to platí stále. Vďaka súčasnej digitálnej revolúcii a nástupe online komunikácie už dnes obchodovanie nie je o call centrách plných premotivovaných maklérov, ktorých jediným cieľom je za každú cenu „predať“, ako ich poznáme z hollywoodskych trhákov. Prácu maklérov pomaly ale isto vytláčajú brokerské aplikácie. Obchodovanie sa tak stáva doplnkom správy osobných financií, ktorý môže svojmu konkrétnemu životného štýlu prispôsobiť takmer ktokoľvek. Záleží len na tom, aký finančný nástroj si zvolí, koľko času a peňazí je ochotný do obchodovania vložiť a akú mieru rizika je ochotný niesť.

V začiatkoch máte v zásade dve možnosti – spojiť svoj dopyt po obchodovaní so službami licencovaného makléra, alebo sa do víru diania vrhnúť prostredníctvom brokerskej aplikácie, v ktorej môžete online (do niekoľkých sekúnd) zadávať príkazy k obchodným transakciám na rozmanité svetové trhy. Záleží na vás, ako sa rozhodnete. Majte na pamäti, že skúsenosti z obchodovania sú veľmi dôležité a obchody sú často hry s nulovým súčtom – jeden vyhrá, jeden prehrá. Slávny obchodník André Kostolany povedal: „Úspechy na burze musia byť vykúpené stratami.“ A to platí stále.

Keď už sa rozhodnete obchodovať, mali by ste sa tiež rozhodnúť, aký finančný inštrument zvolíte. Okrem základných inštrumentov (ako akcie, dlhopisy alebo komodity) ponúkajú trhy nepreberné množstvo finančných derivátov (futures, opcie, swapy), podielové investovanie (podielové fondy, akciové fondy obchodované na burze) alebo certifikáty s najrôznejšími prívlastkami (finančné páky, nadväznosť na podkladové aktíva, predčasná výplata výnosu, garantovaný výnos a riziko, atď.). Voliť je nutné také nástroje, ktoré sú vám blízke (dokážete systematicky vyhodnocovať informácie) a ktoré zároveň rešpektujú základné pravidlo obchodovania – nevsádzať všetko na jednu kartu (diverzifikácia portfólia).

Obchodovanie je aktivita, ktorej zámer je zrejmý – zarobiť, zhodnotiť, rozmnožiť. Tento cieľ majú všetci, teda aj tí, ktorí budú na trhu stáť proti vám. Správny obchodník sa snaží riadiť mieru rizika na pre neho udržateľnej úrovni napríklad tým, že v rámci svojho portfólia investuje do rôznych finančných nástrojov. Pokojne môžete vložiť časť prostriedkov do podielového fondu, za časť nakúpiť komoditu (pomarančový koncentrát) a zvyšnú časť používať pre rýchle obchodovanie s využitím pákových efektov.

Dôležité je hlavne to, aby ste neustále sledovali aktuálne dianie a boli pripravení reagovať, ak sa veci začnú vymykať vášmu očakávania. Ostrieľaní obchodníci často zmieňujú, že „malá strata je lepšia ako veľká strata“, alebo že „umenie včas predať stratový finančný nástroj robí talentovaných obchodníkov bohatými.“