Euro výrazne posilňuje pred schôdzou ECB

Menový pár EUR/USD v pondelok 21. októbra prekračuje najvyššie hodnoty zo septembra. EUR/USD sa v dopoludňajších hodinách pohybuje nad hranicou 1,117. Tento týždeň sa má stretnúť banková rada Európskej centrálnej banky. S najvyššou pravdepodobnosťou sa bude jednať o poslednej schôdzi jej prezidenta Maria Draghiho, ktorému končí funkčné obdobie.

Posledná schôdza na čele s Draghim podľa analytikov nebude znamenať výraznú zmenu vo vývoji kurzu eura. To podľa všetkého bude pokračovať vo spevňovaní nad hranicu 1,125 $. Teda najvyššiu augustovú hodnotu menového páru EUR/USD.

Vo svojom poslednom prejave Draghi zdôrazňoval, že vlády v EÚ majú byť pripravené reagovať na tlaky možnej recesie. Najmä vlády, ktoré majú vo svojej fiškálnej politike priestor pre expanziu. Ďalej uisťoval, že ECB je stále pripravená zmeniť parametre monetárnej politiky v eurozóne, ak je to nutné.

Vzhľadom na vývoj inflácie v eurozóne možno predpokladať, že monetárna politika ECB sa nebude v blízkej dobe uťahovať. Skôr naopak bude pokračovať ďalej do nezmapovaných vôd monetárnej politiky kým sa nepodarí plniť jediný cieľ centrálnej banky, ktorým je cenová stabilita.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *